Дети Запорожья лого

Маленька “революція” у свідомості громади

7 сентября 2011, 13:00 1725 Автор: Лідія Платонова www.zp-pravda.info/index.php Дві сотні років тому село називалося "Довгий під", і таку ж назву взяли собі члени місцевої громадської організації, яку очолює підприємець Анатолій Скалкін

На знімку: вихованці табору у супроводі вчительки Юлії Микало прийшли на обід, а їх зустрічає практикантка Веселівського аграрного коледжу, випускниця місцевої школи Олена Баранчук

Веселівське село Чкалове має 200-річну історію. У 2012 році чкалівці відзначатимуть ювілей села і вже ретельно готуються до цієї події. Сільрада з шістнадцятьма депутатами і громадська організація "Довгий під" - це дві потужні сили, які, об'єднуючи ідеї, працюють на розвиток села.

УСЕ ПОЧИНАЛОСЯ З ІСТОРІЇ

У Чкаловському будинку культури є музейна кімната. Колись небайдужі люди оформили її, зібрали експонати по хатах, історичні фотографії, документи. Особливу цінність ті експонати мають для самих селян та їхніх дітей, бо це історія землі, родин, хліборобської праці, якою вона була багато років тому.

Коли ж у Чкаловому з'явилися фермери, а потім асоціація фермерів на чолі з фермером і професійним істориком Юрієм Голотою, місцева історія стала дуже важливим фактором у пробудженні свідомості селян. Хлібороби почали ставити собі та своїм сусідам запитання: чому наші предки жили інакше? Може у них тоді й не було "Джон Дірів", але вони самі дбали, приміром, про бібліотеку або про обладнання медпункту. І не чекали милостей згори. А чим гірші ми за наших предків? Так фермери почали допомагати селу невеликими, але ж заробленими тяжкою працею коштами. І люди якось інакше подивилися на своє буття: на розбиті дороги й дах будинку культури, що протікає, на ФАП, в якому немає холодильника для ліків, на дитсадок, в якому гнила підлога і який опалюється вугіллям.

Поки ідея самотужки подбати про розвиток села оволодівала чкаловськими жителями, сільський голова Володимир Москальов і депутати сільради теж обговорювали безнадійний стан місцевої скарбниці і відсутність надій на її наповнення. Вирішили створити громадську організацію, яка б мала можливість приймати спонсорські кошти і вкладати їх у реальні справи.

"ДОВІРУ ПОТРІБНО ВИПРАВДОВУВАТИ"

Сільський голова Володимир Москальов не поспішає відповідати на моє запитання, що було найскладнішим для нього, коли чкаловці обрали його своїм головою. Це було ще у 2006 році, а минулого року виборці знову підтвердили своє давнє рішення.

- Протягом двадцяти років я працював головним економістом у місцевому господарстві, потім - у КСП, бухгалтером сільгоспкооперативу. Тобто, з економічними проблемами і паперовою роботою знайомий добре, але коли перейшов працювати в органи місцевого самоврядування, то на мене буквально обрушилась відповідальність, насамперед, за соціальну сферу. Добре, що депутати допомагають.

- На що вистачає коштів місцевого бюджету?

- На дрібниці. У ремонт дитсадка, який ми розпочинали ще в 2006 році, на сесії вирішили вкласти всі наявні кошти. Спочатку утеплили приміщення, замінили підлогу, яка давно згнила, замінили вікна й двері. На черзі був ремонт будинку культури.

Втім, усі ремонти - це залатування старих дірок. А громаді потрібний розвиток.

КРОК ПЕРШИЙ

На сході громади було запропоновано, щоб кожний житель села здавав по дві гривні на місяць у фонд громади. У селі 777 жителів, таким чином, якщо чкаловці здадуть кошти наперед за 12 місяців, то з цими грішми громада вже щось зробить.

Учасники сходу підтримали ідею, гроші почали збирати. Спочатку вирішили придбати частотний перетворювач, щоб здешевити тариф на воду і зекономити електроенергію.

- Поки люди не побачили реального поступу, поки не переконалися у тому, що кошти витрачені на потрібну всім справу, гроші здавали повільно. "Процес пішов", коли ми на прохання місцевого лікаря придбали холодильник для зберігання вакцини для щеплень, - згадує сільський голова.

КРОК НАСТУПНИЙ

Вступили в програму ПРООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду", щоб врятувати від руйнування спортзал. Тут треба терміново робити капітальний ремонт. З районного бюджету чкаловцям виділяють 60 тисяч гривень, а сільрада і громада будуть долеучасниками.

У селі багато молоді, яка із задоволенням взимку відвідує спортзал. Є в селі й добрі спортивні традиції, які треба розвивати і примножувати.

Життя примусило чкаловців змінити своє ставлення до соціальної сфери, до бюджету розвитку, до дій територіальної громади. Раніше люди не цікавилися тим, скільки коштує ремонт даху будинку культури або підлога дитсадка. А тепер, коли вони вкладають у це свої "кровні", то відвідують сходи громади, щоб почути звіт про витрачені кошти. Байдужих, на кшталт "моя хата з краю", стало набагато менше. Свідомість чкаловців змінилася, і тепер громада - велика сила.

Веселівський район

Внимание! Русская версия сайта больше не обновляется. Актуальная информация размещена в украинской версии