Дети Запорожья лого

Актуальна проблема дітей-сиріт iз дитячого будинку «Любисток» м. Бровари Київської області

7479 http://www.everychild.org.ua Представництво благодійної організації «Кожній дитині» звернулося із відкритим листом до шеф-редактора новин «5 каналу», в якому просить неупереджено висвітлювати реформу інтернатних закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

Йдеться про сюжет журналістів Азада Сафарова, Сергія Клименка про закриття дитячого будинку «Любисток» в м. Бровари Київської області (випуск новин «5 каналу», 23 лютого 2010 р.), в якому автори представили ситуацію, спираючись лише на позицію директора і персоналу закладу - які, зазвичай, проявляють найбільший спротив будь-яким зрушенням в бік влаштування дітей в сімейні форми виховання.

Наводимо цей сюжет нижче на даній сторінці

В результаті після перегляду відео склалося хибне враження про «злого чиновника», що поспіхом вирішує долі дітей, а вся робота що ведеться в місті з розвитку соціальних послуг, альтернативних сімейних форм виховання - залишилася за кадром.

Автори звернення просили задля збереження об'єктивності висвітлити цю актуальну проблему дітей-сиріт під іншим кутом, надавши можливість висловитися спеціалістам, що працюють в інтересах дітей. На їхню думку, альтернативний сюжет про ситуацію довкола дитячого будинку «Любисток», сприятиме розкриттю глибини і комплексності можливого вирішення проблеми сирітства в окремо взятій громаді, допоможе сформувати у глядачів зважене ставлення до шляхів реформації застарілої інтернатної системи, яка калічить дитячі долі і психіку.

Повний текст відкритого листа:

Шеф-редакторові служби новин

товариства "Телерадіокомпанія "НБМ" (5 канал)

п. Мжельському В. А.

Відкритий лист

Шановний Володимире Анатолійовичу,

Звертаюся до Вас від імені Представництва благодійної організації «Кожній дитині» - організації, що протягом останніх десяти років працює в Україні над реформуванням системи опіки та піклування для дітей, які опинилися без батьківського піклування, та розвитку нових підходів у наданні соціальних послуг вразливим сім'ям.

До написання відкритого листа нас спонукав сюжет журналістів Азада Сафарова, Сергія Клименка про закриття дитячого будинку «Любисток» в м. Бровари Київської області (випуск новин «5 каналу», 23 лютого 2010 р.), в якому було однобічно висвітлено реформу інтернатних закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

На жаль, згаданий сюжет спирався лише на позицію директора і персоналу закладу - які, як Ви розумієте, проявляють найбільший спротив будь-яким зрушенням в бік влаштування дітей в сімейні форми виховання. В результаті після перегляду відео склалося хибне враження про «злого чиновника», що поспіхом вирішує долі дітей, а вся робота що ведеться в місті з розвитку соціальних послуг, альтернативних сімейних форм виховання - залишилася за кадром.

Пропонуємо Вам задля збереження об'єктивності висвітлити цю актуальну проблему дітей-сиріт під іншим кутом, надавши можливість висловитися спеціалістам, що працюють в інтересах дітей. У журналістів з'явиться можливість відповісти на питання, як дитячий заклад готує вихованців до майбутнього життя поза його стінами; чому діти виходять звідти не пристосованими до буденного життя в плані покупок, прибирання, готування та інших побутових речей; чому новини за минулий тиждень майорять самогубствами, бунтами, випадками жорстокого поводження з дітьми в дитячих закладах України і Росії (випадок на Івано-Франківщині, в Іжевському, Урульгінському інтернатах).

Погодьтеся, якщо поцікавитися у будь-кого з вихованців закладу - чи хочуть вони жити в сім'ї, Ви отримаєте схвальну відповідь. Інша справа, що цю відповідь отримати вкрай важко через тиск на дітей, якого вони зазнають в закритих установах. Ми готові допомогти Вам у цьому, адже маємо досвід зйомок сюжетів про реформу інтернатної системи для вітчизняних та зарубіжних телеканалів.

Наведемо Вам слова колишньої вихованки, згаданого в сюжеті закладу «Любисток», 19-річної Марії, які прозвучали минулого року з театральної сцени Лондону в рамках спектаклю «Послухай мене» (Listen to Me)[1], присвяченого правам дітей:

«Коли хтось приїжджав з телеканалу, щоб взяти у нас інтерв'ю, директор збирала всіх дітей аби поспілкуватися із журналістами. Вона і її заступник казала нам, щоб ми говорили, що нас тут гарно годують і все нам подобається. Меншим діткам за це давали цукерки. Перед телекамерами вони говорили «мої дорогенькі, мої рідненькі» дітям на яких, зазвичай і не звертали уваги раніше. І звичайно, маленька дитина скаже, те що від неї просять. Інші діти також підкорялися, тому що хотіли щоб їх любили. Саме головне право дитини - це право голосу. А у дітей в багатьох дитбудинках його відбирають[2]».

Альтернативний сюжет про ситуацію довкола дитячого будинку «Любисток», сприятиме розкриттю глибини і комплексності можливого вирішення проблеми сирітства в окремо взятій громаді. На наше переконання, лише багатогранний відеопродукт допоможе сформувати у глядачів неупереджене ставлення до шляхів реформації застарілої інтернатної системи, яка калічить дитячі долі і психіку.

На завершення, «5 канал» завжди викликав симпатію у нашої організації, через висвітлення актуальних соціальних питань з позиції «каналу чесних новин». Крім того, Ви завжди йшли нам назустріч, про що свідчить досвід висвітлення наших новин, акцій та співпраці в рамках соціальної кампанії, спрямованої на профілактику відмов від немовлят, в 2008 році.

ПБО «Кожній дитині» і надалі завжди готове спілкуватися з журналістами, надавати необхідну інформаційну, експертну оцінку, коментарі щодо питань реформування інтернатної системи. Сподіваємося, що наше звернення на залишиться без Вашої уваги і посприяє подальшому висвітленню таких неоднозначних суспільних тем з різних точок зору.

Директор Представництва В. О. Кузьмінський

БО «Кожній дитині» в Україні

До листа додається:

•1) Журнал «Права дітей» №1, 2009

•2) Життєва історія Каті (з досвіду роботи прийомної сім'ї термінового влаштування)

________________________________________

[1] http://www.everychild.org.uk/content/listentome

[2] Повний текст інтерв'ю ПБО «Кожній дитині» в Україні може надати для ознайомлення на відповідний запит

Представництво благодійної організації «Кожній дитині» в Україні з 1998 року сприяє реформуванню системи захисту дітей, розвитку спектру спеціалізованих соціальних послуг для вразливих дітей та сімей з дітьми.

ПБО «Кожній дитині» працює на місцевому та регіональному рівні у Київській області, надаючи проектну підтримку органам державної влади і місцевого самоврядування у розробці механізму гейткіпінгу та розвитку інтегрованих соціальних служб для вразливих сімей і дітей на рівні громади як основної складової такого механізму, спрямованого на попередження вилучення дітей із сім'ї, влаштування до системи інтернатних закладів усіх типів.

Внимание! Русская версия сайта больше не обновляется. Актуальная информация размещена в украинской версии