Дети Запорожья лого

Щастя, помножене на п'ять

23 мая 2012, 21:10 2689 Автор: Віталіна Московцева, Інна Лехман www.zp-pravda.info Родина Карпових живе в Запоріжжі, у трикімнатній квартирі, разом із батьками. У свої 38 років Тетяна з Миколою виховують п'ятьох дітей

Для Тетяни і Миколи Карпових найбільше щастя - їхні п’ятеро дітей

Родина Карпових живе в Запоріжжі, у трикімнатній квартирі, разом із батьками. У свої 38 років Тетяна з Миколою виховують п'ятьох дітей. Найстарший Володя щойно закінчив дев'ятий клас і тепер готується до вступних іспитів у Запорізький авіаційний коледж. Толя незабаром піде у дитячий садок. Ще є дівчата: восьмикласниця Ганнуся, першокласниця Настя та трирічна Надійка.

ПРИЄМНІ КЛОПОТИ

Ранок Карпових розпочинається так: спершу батьки підіймають малих, щоб поснідати разом, а потім - хто куди! Микола - на роботу, старші діти - на заняття, а молодшенькі Толик і Надійка залишаються вдома.

- Буває, настільки втомлюся, що хочеться все кинути і бігти світ за очі. Та як подумаю, що залишуся сама, стає страшно. Я вже не уявляю свого життя без дітей. Вони - моя опора, - зізнається багатодітна мама. - Вовчик і Ганна, приміром, доглядають за малечею. Інколи розписуються за мене в щоденнику першокласниці Насті. Чоловік повертається з роботи після шостої вечора. Він настільки втомлюється, що більшість хатніх клопотів мені доводиться брати на власні плечі. Діти розуміють це, тож усіляко намагаються підтримати і допомогти.

ДЕФІЛЕ З КОРАБЛИКАМИ

Змалечку трирічна Надійка радує батьків талантами. Дівчинка виявляє хист до танців і співів. А інколи навіть влаштовує покази мод. Для цього обирає з гардеробу Тетяни різнобарвні шарфи, светри, шапочки, рукавиці, вдягається - і давай дефілювати по кімнатах, ніби справжня модель! Її старша сестричка Настя із задоволенням декламує вірші. Коли Настуня ходила в дитячий садок, вона чи не щодня вивчала поезії. Більшість із них пам'ятає досі.

А ось Вова і Ганна захоплюються... кораблебудуванням. Після уроків вони відвідують Запорізький обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді "Грані", де вчаться майструвати кораблі з картону, кольорового паперу, ниток і дощечок.

- Навіть не уявляю, як у них це виходить! Всі детальки настільки мікроскопічні, що деякі з них доводиться скріплювати пінцетами. Це потребує від кількох днів до кількох тижнів, - радіє працьовитості дітей Тетяна. - У готові кораблики вставляють моторчики на батарейках, потім їх можна запускати на воду. Ганна з Вовою щороку беруть участь у змаганнях моделістів і щоразу повертаються додому з медалями та грамотами. Сподіваюся, в майбутньому вони досягнуть неабияких вершин і обов'язково стануть великими людьми. А ми пишатимемось ними.

ДІТИ МРІЮТЬ ПРО КОМП'ЮТЕР

До першого дзвоника, як і до багатьох інших шкільних свят, Карпови готуються за кілька місяців. Адже щомісячний дохід сім'ї - лише три тисячі гривень. Він не дозволяє робити покупки просто перед святковими лінійками.

- Раніше багатодітним родинам виділяли безкоштовні путівки на бази відпочинку, а тепер - нічого. Ми навіть у Кирилівку на кілька днів не можемо поїхати: адже, щоб відпочити разом, треба мати не менше трьох-чотирьох тисяч гривень, - бідкається жінка. - На модний одяг коштів теж немає. Одягаємо дітей, як можемо. Але чи не найбільше вони мріють про комп'ютер. У школі майже щодня задають реферати. Одні вчителі розуміють, що далеко не у всіх батьків є можливість придбати комп'ютер, інші слухати нічого не хочуть. Сказали, що приймають роботи лише в друкованому вигляді - і крапка! Можливо, в когось із читачів "Запорізької правди" вдома без діла простоює старенький комп'ютер. Ми б із задоволенням забрали його. Навіть якщо техніка потребує ремонту, не страшно - полагодимо власними силами.

ЩО ПЕРЕПАДЕ ОНУКАМ?

Найближчим часом до Тетяни переїде її рідна сестра Ольга. Зараз вона живе в Дніпропетровській області. Жінка залишилася без чоловіка, а прогодувати самій чотирьох дітей, та ще й у селі, де немає роботи, неможливо. Ольга сподівається, що в Запоріжжі робота для неї знайдеться. Та й дітей можна буде віддати в дитячий садочок.

- Ми живемо в трикімнатній квартирі з моїми батьками. Коли переїде сестра з дітьми, в ній тулитиметься п'ятнадцять осіб! - береться за голову Тетяна. - Я не раз зверталася в районну адміністрацію з проханням розширити житлову площу або хоча б покращити умови проживання. Чула, що багатодітні сім'ї мають право на соціальне житло. Однак в адміністрації на це постійно відповідають: "Можливо, вашим онукам щось і перепаде, але зараз вашій родині нема чого чекати".

ЩАСЛИВІ РАЗОМ

І все ж Карпови живуть весело і дружно. Особливо радісно в них на Новий рік і на дні народження. Ще й не зазоріло, а Микола вже біжить у магазин за тортом, Тетяна готує на стіл. Потім - прокидаються діти, і всі дружно всідаються за стіл.

- У такі хвилини я завжди загадую, щоб мої діти й чоловік були здоровими і ніколи не полишали мене. Адже наша сила - в любові та єдності, - переконана щаслива берегиня сімейного вогнища.

Інна ЛЕХМАН

ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО РОДИННОГО ЖИТТЯ?

З восьмого по десяте червня управління у справах сім'ї, молоді та спорту облдержадміністрації відкриває "Школу майбутньої сім'ї". На її заняття, які організує обласний центр соціально-психологічної допомоги, з усієї області зберуться 42 пари, які мають намір найближчим часом одружитися. Вони візьмуть участь у тренінгах, практичних вправах й інтерактивному спілкуванні.

Урочисте відкриття школи відбудеться в Запорізькому обласному центрі молоді. Воно почнеться із серйозної розмови, а завершиться концертом за участю молодіжних колективів - лауреатів міжнародних конкурсів. Потім два дні майбутні подружжя житимуть у готелі "Пектораль" на Хортиці. Там вони навчатимуться та розважатимуться. З ними проведуть заняття психологи, лікар і юрист.

Молоді люди дізнаються про стадії розвитку родини та правові засади шлюбу і сім'ї в Україні. Вони обговорять очікування чоловіка й жінки від майбутнього шлюбу, рабство і свободу дошлюбного життя, роздвоєння дошлюбних мотивів поведінки як причину подружніх непорозумінь. У програмі також заняття "В очікуванні чуда: підготовка до вагітності й пологів" і "Психоемоційний розвиток дитини до трьох років". Є навіть тема: "Й одружилися Колобок із Червоною шапочкою"!

"Школу майбутньої сім'ї" організовано в рамках комплексної обласної Програми з оздоровлення та відпочинку дітей, підтримки сім'ї, молоді, гендерного паритету та протидії торгівлі людьми на 2012-2016 роки (зі змінами та доповненнями), затвердженої обласною радою в листопаді минулого року.

Віталіна МОСКОВЦЕВА

Внимание! Русская версия сайта больше не обновляется. Актуальная информация размещена в украинской версии