Дети Запорожья лого

В міжнародний день благодійності громадськість України закликала Верховну Раду не допустити «вбивства» благодійності

9 сентября 2013, 14:40 1676 Автор: Український форум благодійників ufb.org.ua 5 вересня 2013 року відбулася прес-конференція, присвячена Міжнародному дню благодійності, проголошеному Генеральною Асамблеєю ООН 17 грудня 2012 року та ситуації щодо розвитку благодійності в Україні

5 вересня 2013 року відбулася прес-конференція, присвячена Міжнародному дню благодійності, проголошеному Генеральною Асамблеєю ООН 17 грудня 2012 року та ситуації щодо розвитку благодійності в Україні.

Призначення Генеральною Асамблеєю ООН 5 вересня, у річницю смерті Матері Терези, Міжнародного дня благодійності засвідчує про визнання на глобальному рівні особливої ролі благодійників та благодійних інституцій у вирішенні гуманітарних криз, складних соціальних питань і пом’якшенні людських страждань. У той же час українська влада замість того, щоб сприяти розвитку благодійності в Україні, намагається запровадити в українське законодавство норми, які суттєво вплинуть на зменшення кількості пожертв від фізичних осіб та бізнес-компаній для підтримки людей, що опинилися у складних життєвих обставинах, дискримінують діяльність благодійних неприбуткових інституцій, обмежують інтернет та банківські благодійні пожертви, унеможливлюють міжнародні благодійні пожертви, сприяють розвитку корупції та дискримінації благодійного сектору.

Учасники прес-конференції оприлюднили відкритий лист – заклик не включати до Порядку денного Верховної Ради законопроекту Кабінету Міністрів України №3100 «Про внесення змін до Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», який пропонує на кожну благодійну пожертву на суму більше 850 укладати письмовий договір та завіряти його у нотаріуса. Адже ця норма є порушенням: стратегії державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства, стратегії реформування системи соціальних послуг, європейських та світових стандартів благодійної діяльності.

Ухвалення законопроекту призведе до наступних наслідків:

- необхідність відвідування нотаріуса стане вагомим фактором для зменшення кількості та обсягу пожертв від фізичних осіб та бізнес-компаній для підтримки людей, що опинилися у складних життєвих обставинах;

- будуть заблоковані усі міжнародні благодійні пожертви від нерезидентів України, чи то приватні, чи то у вигляді грантів або договорів про благодійну допомогу;

- стане неможливим використання Інтернету, банківських платіжних карток та інших електронних комунікацій як сучасних та прозорих засобів залучення благодійних пожертв;

- зменшиться програмний бюджет та зростуть адміністративні витрати благодійних фондів та організацій на оплату послуг нотаріусів без підвищення якості та ефективності самої благодійної допомоги;

- зросте доход нотаріуса на 150–200 грн від кожного договору, а також дохід державного бюджету (наприклад, із пожертви у 1500 грн. державне мито становитиме 17 грн.).

Відповідно до офіційної статистичної інформації, у 2012 році задекларовані суми благодійних внесків становили 3,4 млрд. грн. для благодійних організацій і 1,6 млрд. грн. для громадських організацій, не кажучи про релігійні організації та прямі приватні пожертви на лікування та інші соціальні послуги для громадян (особливо в сфері онкології, серцевої хірургії та ДЦП), підтримку діяльності митців, освіту студентів, впровадження інноваційних моделей соціальної роботи тощо. Цією діяльністю громадяни України, благодійні фонди і організації, бізнес-компанії допомагають громадянам і державі вирішувати гострі соціальні проблеми, які держава сьогодні не в змозі вирішити самостійно.

Крім цього, іншою загрозливою нормою законопроекту є норма, яка пропонує у частині першій статті 8 слова «за умови їх використання для цілей благодійної діяльності» виключити. Сама стаття звучить наступним чином: “Благодійники мають право встановлювати сервітути земельних ділянок або іншого нерухомого майна на користь благодійних організацій або інших бенефіціарів за умови їх використання для цілей благодійної діяльності”. Отже уряд свідомо створює корупційні схеми на базі благодійних організацій та фондів для зловживань нерухомим майном та землею.

«Щорічно в Україні здійснюються десятки тисяч благодійних пожертв від приватних осіб та бізнес-компаній, що йдуть на підтримку людей у кризових життєвих ситуаціях. Благодійні фонди та організації укладають сотні тисяч договорів про надання благодійної пожертви валютних цінностей, спрямованих на лікування, харчування та соціальне обслуговування соціально незахищених громадян, підтримку діяльності митців, освіту студентів, впровадження інноваційних моделей соціальної роботи, надання соціальних послуг тощо. Запровадження норми щодо нотаріально посвідчення договорів про благодійну пожертву валютних цінностей не лише спровокує протиріччя між українським законодавством про благодійну діяльність і благодійні організації та існуючими міжнародними та європейськими стандартами благодійної діяльності, але й стане суттєвим кроком назад у реалізації Стратегії державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства та Стратегії реформування системи соціальних послуг. А Соціальні ініціативи Президента України та Концепція соціальної політики України на 2013-2023 рр. Міністерства соціальної політики України залишаться декларативними документами. Лише за 36 годин ми зібрали 1200 підписів з усіх регіонів України під відкритим зверненням до Голови Верховної Ради України Володимира Рибака не включати законопроект №3100 по Порядку денного ВР - це свідчення про важливість даного питання для українців », - коментує ініціативу Кабміну Анна Гулевська-Черниш, директор Українського форуму благодійників.

“Детально проаналізувавши Законопроект N.3100 ми можемо стверджувати, що запропоновані зміни прямо суперечать статтям 3, 22 Конституції України, адже вони створюють додаткові перешкоди в можливості реалізації фізичної особи (бенефіціара) права на отримання благодійної допомоги у вигляді встановлення обов'язковості нотаріального посвідчення договору про пожертву валютних цінностей. А відповідно до норми статті 2 Закону “Про благодійну діяльність та благодійні організації” законодавство України про благодійність базується в тому числі й на Конституції України. Протягом червня-липня 2013 року громадськість активно обговорювала цей Законопроект та представники благодійних фондів надсилали уряду свої зауваження та застереження, проте жодне не було враховано. При цьому Міністерство юстиції та Кабінет Міністрів відмовилися вступати у діалог з громадськістю щодо цього питання”, - додає Максим Лациба, керівник Програми розвитку громадянського суспільства Українського незалежного центру політичних досліджень.

«Як директор благодійного Фонду я намагаюсь зробити благодійність в Україні привабливою, а Кабмін своєю ініціативою навпаки намагається відштовхнути українців від благодійності. Адже Законопроект No.3100 стоїть на заваді привабливості та доступності української благодійності», - зазначає Даша Малахова, директор благодійного фонду телеканалу "Інтер" "Інтер-дітям".

«За 2 роки наша організація зібрала 2,5 млн грн. З них 10% благодійних пожертвувань були вище 850 грн. Але в грошах це становить 1,9 млн грн, тобто 82% від зібраних коштів. Законопроект № 3100 залишить 82% нужденних людей без допомоги або 26 дітей із 32 не зможуть виїхати на трансплантацію кісткового мозку від нерідного донора, які не проводяться в Україні. Вони будуть приречені. Ми вимагаємо скасування цього законопроекту»- Ольга Кудіненко, благодійний проект "Таблеточки", член опікунської ради Охматдиту.

«Мені 10 років і у мене апластична анемія, хвороба, лікування якої потребує пересадки кісткового мозку. В Україні, на жаль, цю операцію не можливо зробити, тому залишається лише надія зібрати в Україні благодійні кошти для мого лікування закордоном. Якщо приймуть цей законопроект, я втрачу шанс на одужання», - говорить Христина Калюжна, важкохвора дівчинка, пацієнтка дитячої лікарні Охматдит.

Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" (щодо вдосконалення законодавчого регулювання благодійної діяльності)

Внимание! Русская версия сайта больше не обновляется. Актуальная информация размещена в украинской версии