Резолюція круглого столу “Спільні дії державних та громадських організацій по реалізації права дитини на проживання в сім’ї”.
Громадська організація Київський благодійний фонд “Ліга прийомних сімей”.
Київ, 21 травня 2007 р.
Під час роботи круглого столу обговорювались такі питання:
1. Супровід прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу перетворився на формальну процедуру адміністративної відповідальності та збір необхідних довідок представниками різних відділів органів опіки та піклування.
2. Прийомні батьки не лише піклуються про державних дітей, а й фактично виконують функції супроводу, їхньої соціалізації та реабілітації.
3. Помічена різниця у рівні соціалізації дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, в інтернатних закладах та у ПС і ДБСТ.
4. Мають місце окремі випадки недотримання державних гарантій щодо прийомних дітей, затримування видачі відповідних документів на забезпечення права дитини проживати в сім’ї.
5. Взаємодобір дітей і сімей проводять із порушеннями і без рекомендацій фахівців у сфері захисту дитинства.
6. ПС і ДБСТ використовують як “донорів”: соціалізація дітей для їх подальшого усиновлення (діти продовжують перебувати у банку даних на усиновлення).
7. Більшість районних адміністрацій м. Києва не сприяють поширенню ПС і ДБСТ.
8. Прийомним батькам відмовлено у проведенні «Літньої школи» (оздоровлення та навчання), яка доводить рівність усіх дітей у ПС та ДБСТ, як рідних так і прийомних, поглиблює компетентність батьків, підвищує їх сімейний потенціал, який є основою для виховання прийомних дітей.
9. Звернення Київського благодійного фонду “Ліга прийомних сімей” до адміністративних органів ігноруються.
Враховуючи ці обставини вважаємо доцільним рекомендувати:
1. Не вносити зміни в положення про прийомну сім’ю щодо загальної кількості дітей (рідних і прийомних), за якими унеможливлено перебування дітей із багатодітних родин в одній прийомній сім’ї, що суперечить чинному законодавству.
2. Провести соціологічні дослідження щодо знання/усвідомлення громадянами України різниці між усиновленням та іншими формами опіки над дітьми.
3. Провести дослідження з подальшим інформуванням ЗМІ стосовно рентабельності передачі дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, у ПС і ДБСТ, доказом якої постає різниця у коштах, що виділені на утримання дітей у ПС і ДБСТ та утриманням дітей в інтернатних закладах (різниця складає 5-6 тисяч грн. і більше на дитину щомісяця).
4. Не перешкоджати і сприяти проведенню “Літньої школи” для ПС і ДБСТ із метою підвищення компетентності прийомних батьків, оздоровлення прийомних сімей та підвищення їхнього сімейного потенціалу, який є основою виховання прийомних дітей.
5. Вважати неприпустимим розміщення дітей у ПС і ДБСТ із прихованими діагнозами, що в подальшому може травмувати дітей і поставити під загрозу функціонування цієї ПС і ДБСТ.
6. Вважати пріоритетними вищезазначені форми опіки, як це розглядають в усіх цивілізованих країнах, і сприяти їх поширенню в місті з метою реалізації права дитини на сімейне проживання.
У свою чергу громадська організація Київський благодійний фонд “Ліга прийомних сімей” зобов’язується:
• Продовжувати підтримувати прийомних батьків і захищати їхні права.
• Вести роботу щодо нагляду за належним дотриманням прав прийомних дітей у ПС і ДБСТ.
• Поширювати досвід ПС і ДБСТ членів “Ліги”, сприяти адміністративним органам належно виконувати забезпечення державних гарантій щодо прав прийомних дітей.
• Висвітлювати вищезазначені питання, використовуючи здобутий досвід, і поширювати інформацію про ці пріоритетні форми опіки, використовуючи різні видання та ЗМІ.
• Із метою висвітлення питань реалізації в місті цих форм державної опіки дітей і належної підтримки з боку держави ПС і ДБСТ щорічно проводити у травні місяці “круглі столи” для узгодження спільних дій щодо сімейних форм державної опіки над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківської турботи.
• Розпочати нові проекти у сфері захисту дітей.
Марина Михайлова e-mail: myhma[at]i.ua