x

3,5 млн українських дітей – соціальні сироти

У Львові під час круглого столу «Дитина українського мігранта: виклики та перспективи» акцентували на шляхах розв’язання сучасної української проблеми – соціального сирітства, спричиненого трудовою еміграцією
Автор: ZAHIDNET, zaxid.net Опубликовано: 1 ноября 2011, 13:00 2740

Так, директор МІОК Ірина Ключковська повідомила, що впродовж 2008-2010 року за підтримки МБФ «Open Ukraine» провів в Україні серію експертних круглих столів на тему «Новітня еміграція: проблеми соціального і національного сирітства», результатом чого стало видання збірника праць, що актуалізує різні рівні цієї проблеми та подає шляхи її вирішення.

Так, у своїй статті Наталія Коніщева пише: «За офіційними оцінками трудові мігранти з України складають 4,5 млн осіб, за неофіційними – від 7 до 10 млн осіб. Кожен четвертий громадянин України працездатного віку працює за кордоном. За даними опитування, проведеного кілька років тому, серед так званих українських заробітчан 9 із 10 мають дітей. Кожною 4-ою дитиною вдома опікується тільки батько. У кожної 6-ї дитини за кордоном обоє батьків, тому її доглядають бабуся або дідусь. 2 з 10 заробітчан залишили своїх дітей на близьких родичів, 1-го з 10, як кажуть, «на Бога». За оцінкою фахівців, зараз в Україні понад 3,5 млн дітей стали соціальними сиротами».

Марія Швед пояснює: «Соціальне сирітство – соціальне явище, зумовлене ухилянням або відстороненням батьків від виконання батьківських обов’язків стосовно неповнолітньої дитини».

Вона зазначає, що соціальне сирітство приводить до зміни світогляду дітей, підміни цінностей. Зокрема змінюється роль матері, відходить сприйняття її як берегині роду, і формується споживацьке ставлення до неї; закріплюється прагматичний підхід у житті дітей - за лозунгом «все і зразу, не докладаючи зусиль»; замінюється поняття «фах здобувається тяжкою працею над собою» на поняття «фах можна купити, не докладаючи зусиль».

Ольга Лисенко пише: «Залежно від віку дитини, тривала відсутність контакту з батьками впливає на ті чи інші аспекти її розвитку: емоційного, інтелектуального, особистісного, морального. Відомо, що завжди цей вплив є травматичний, особливо коли відсутність батьків не компенсується іншими стосунками. Зокрема у маленьких дітей це породжує емоційну загальмованість, розвиток порушень прив’язаності, загальну затримку розвитку. У підлітків – проблеми ідентичності, протесту, агресивної поведінки, потягу до штучних компенсаторних задоволень: алкоголю, наркотиків».

За її інформацією, віддаленим психологічним наслідком соціального сирітства може бути формування травмованої особистості. Така особистість не може будувати задовільні стосунки з іншими, важко адаптується у суспільстві, схильна до депресій та інших невротичних порушень, і що особливо прикро – схильна створювати свою сім’ї за такою ж моделлю, як і її батьки, бо не має страху залишити свою дитину напризволяще.

Крайніми соціальними проявами соціального сирітства є дитячі залежності від тютюнопаління, алкоголю, наркотиків, дитяча злочинність та проституція.

Дослідники наголошують, що подолання цього явища – справа державної ваги. Не достатньо запровадження підтримуючих соціальних, психологічних факультативів для таких дітей у школах, необхідно змінювати міграційну політику держави. Україна має визнати заробітчан, повернутися до них обличчям та започаткувати реально діючі програми, скеровані на повернення їх до України. Лише за таких умов українські батьки більше не будуть масово приносити виховання дітей у жертву матеріальному благополуччю.


Данная статья принадлежит к категориям:
     Профилактика сиротства  Публикации с других источников  

Фонд "Счастливый ребенок" - эффективная помощь наиболее нуждающимся детям Запорожской области

Мы тщательно проверяем просьбы, защищаем жертвователей от мошенничества и даем возможность эффективно помогать наиболее нуждающимся.

Им нужна наша помощь:

Миша Самойленко

Миша Самойленко

ДЦП, тетрапарез, синдром Денди-Уокера

Пелагея Нестеренко

Пелагея Нестеренко

Муковисцидоз (кистозный фиброз), тяжелое течение

Дима Товарчий

Дима Товарчий

ДЦП, спастическая диплегия, ЗПМР


В 2020 вы помогли на сумму 4 704 841 гривен

Расходы фонда в 2020

123 больным детям: 2 590 856 грн.
Мед. оборудование: 198 622 грн.
Детдомам для инвалидов: 582 856 грн.
Детcкому экоселу: 300 035 грн.
Сиротам и малообеспеченным: 101 076 грн.
Помощь взрослым "Хелпус": 218 277 грн.
Служебные расходы: 508 954 грн.
Всего расходов: 4 672 194 грн.

Всего с 2007 оказано помощи на сумму 74 934 071  гривен

Дитині потрібна родина: Артем С.

Дитині потрібна родина: Артем С.

Ребенку нужна семья: Максим

Ребенку нужна семья: Максим

Детям нужна семья: Кира К. (2014 г.р.), Виктория К. (2015 г.р.), Надежда К. (2016 г.р.)

Детям нужна семья: Кира К. (2014 г.р.), Виктория К. (2015 г.р.), Надежда К. (2016 г.р.)