Дети Запорожья лого

Сексуалізована поведінка дітей

14 февраля 2014, 12:00 12328 Автор: Дар'я Дубенко deti.zp.ua Принести шкоду може зовсім не мастурбація, а неправильна реакція дорослих на це явище…

Фото: ru.focus.lv

Особливості дослідження дитиною власного тіла в ранньому віці

Дитина приступає до вивчення свого тіла ще в перший рік життя, в тому числі в сферу його інтересів потрапляють і геніталії. Однак для дитини незрозуміло, що на тілі є заборонені або ганебні зони, для дитини все тіло однаково рівнозначно.

Практично в житті кожної дитини трапляються випадки онанізму. Перші прояви онанізму відзначаються в 5-6 місяців, коли дитина несподівано напружується, червоніє, а потім обм'якає і розслабляється. Трохи пізніше, коли дитині виповнюється рік і більше, мастурбація може виявлятися дещо іншим чином: малюк може подовгу засиджуватися на горщику або дратувати свої статеві органи рукою.

У дошкільному віці найбільш очевидно проявляється психосексуальний розвиток дитини, що може турбувати батьків. Дитина починає себе усвідомлювати представником тієї чи іншої статі, тому для неї найбільший інтерес представляють статеві відмінності. Для дітей від 3 до 6-ти років властивий підвищений інтерес до вивчення свого тіла, а також розглядування дітей протилежної статі. Після 6-7 років до початку підліткового віку настає своєрідне затишшя в області інтересу дитини до сексу.

Якщо дитина легко відволікається від розглядання і обмацування своїх частин тіла, відкрито ставить питання (наприклад, про будову тіла, про різницю між чоловіком і жінкою, між дівчинкою і жінкою), у неї не порушена поведінка, нормальний сон, то це - природна сходинка розвитку психіки, пізнання навколишнього світу і самої себе. Крім того, в такому віці дитина ще не розуміє, що таке онанізм, не знає, що чіпати себе та інших в деяких місцях вважається непристойним, тому говорити про онанізм (мастурбацію) рано. У такій ситуації батькам досить вести себе тактовно, не соромити дитину за природну цікавість, відповідати на дитячі питання.

Як відрізнити нормальне дослідження свого тіла від дитячого онанізму?

Дитячий онанізм - одна з нав'язливих дитячих звичок, спочатку не представляє небезпеки і в більшості випадків проходить сама собою. Однак сформована пристрасть до мастурбації може стати серйозною перешкодою до відвідин дитиною дитячого садка й істотно вплинути на її психічне здоров'я.

Певні відчуття, абсолютно нормальні для раннього віку, виникають і з боку геніталій - статевих органів. Можливі в цьому віці і епізодичні випадки онанізму, що не представляє небезпеки для психічного розвитку. Однак, якщо дитина часто вдається до онанізму, то це вказує на якесь неблагополуччя в процесі розвитку.

Головний критерій - кількість часу, який дитина присвячує цьому заняттю. Для дослідження досить кілька разів розглянути і помацати свої вуха, ніс, геніталії. Коли подібні маніпуляції зі статевими органами повторюються систематично, входять у звичку і не припиняються після півтора-двох років, то це має насторожити батьків.

Онанізм, як відомо, є способом самозадоволення. Так одного разу дитина може виявити, що, доторкаючись до свого тіла або здійснюючи деякі дії, вона відчуває задоволення. Зробивши це відкриття, малюк може прагнути заново пережити хвилюючі відчуття. Способи дитячого онанізму надзвичайно різноманітні: діти можуть стискати ноги, соватися на стільці, засиджуватися на горщику, утримувати ковдру між ногами, виробляти ритмічні рухи, лежачи на животі, іноді дратувати статеві органи рукою. Якщо подібна поведінка дитини носить прихований і несистематичний характер, то, швидше за все - це просто ігри, вивчення свого тіла. Якщо ж дитина мастурбує систематично, доводить себе до емоційної розрядки (перед сном, сховавшись у затишному місці, або в присутності оточуючих) і онанізм продовжується тривалий час, в цьому випадку потрібно звернути увагу, тому що така поведінка у дитини може закріпитися.

Твердження, що якщо на це просто не звертати уваги, то все пройде само - в таких випадках абсолютно не працює. На цій стадії мастурбація вже стає серйозною перешкодою до спілкування з іншими дітьми і відвідуванню дитиною дитячого садка.

Що таке нав'язлива дитяча мастурбація?

Одна з багатьох нав'язливих звичок. Деякі діти гризуть нігті, смокчуть пальці, крутять у руках якийсь предмет, колупають у носі, смикають свої або мамине волосся, а деякі – торкаються області геніталій.

Однозначної відповіді немає. Ці звички не є цілком усвідомленими і, як правило, проявляються в моменти задуми. На думку психіатрів, їх поява може пояснюватися ослабленням функції тканини кори головного мозку, а нав’язливі дії активують діяльність його півкуль. Нав'язливі рухи - спосіб підвищити цю функцію до потрібного рівня.

Доведено, що існує генетична схильність до нав'язливості. Яку із звичок «вибере» дитина - невідомо, трапляється навіть перехід однієї нав'язливої звички в іншу. Однак повністю позбутися цієї схильності неможливо.

Можливі причини дитячого онанізму:

Фізичні причини:

- Ексудативний діатез;

- Попрілості;

- Глисти;

- Тісний одяг;

- Патології вагітності;

- Зневага або, навпаки, занадто ретельне дотримання гігієнічних норм;

- Шльопання і порка (прилив крові до генітальної області стимулює збудження);

- Насильне годування (генітальна область рефлекторно пов'язана зі слизової оболонкою рота і губ, насильне годування "гасить" активність другої зони, мимоволі стимулюючи першу).

Психологічні причини:

- Емоційна холодність батьків, найчастіше до самозадоволення вдаються діти, яким не вистачає батьківського тепла і ласки. Займаючись мастурбацією, дитина, таким чином, як би заспокоює себе.

- Тривожні діти, які мають страхи можуть вдаватися до онанізму, як способу зняття емоційної напруги.

- Причиною мастурбації можуть бути і помилки у вихованні: зайва суворість, обмеження активності, велика кількість заборон. Це призводить до того, що дитина відчуває себе непотрібною, нелюбимою, одинокою. Її це настільки обтяжує і мучить, що вона намагається відволіктися, щоб компенсувати самотність. Якщо дитина в цей момент випадково виявить, що онанізм робить життя приємнішим, і викликає позитивні емоції, то вона свідомо буде займатися ним.

- Досить часто маленькі діти «наслідують» старших дітей з підвищеним статевим інтересом або повторюють те, що побачили по телевізору. Дитина в даному випадку просто імітує дії інших, не розуміючи їхнього справжнього значення.

- Онанізм може бути і проявом невропатії. Так, розлад сну, погане засинання - призводить до накопичення занепокоєння.

- Висока емоційність дитини, активний темперамент дитини (холерик), флегматичні діти вибирають для себе шкідливі звички іншого роду.

- Коли батьки хотіли дитину однієї статі, а "вийшла" - іншого.

- Коли в родині з'являється 2 дитина і старший відчуває себе непотрібною, нелюбимою.

- Надмірна принциповість батьків.

- Імпульсивність, нестриманість батька.

- Холодність матері.

- Підвищена гіперсексуальністю дитини або передчасний психосексуальний розвиток.

Усунення названих вище причин - одне з найголовніших умов попередження онанізму як патологічної звички.

Як допомогти дитині

- Перш за все, з'ясуйте причину виникнення звички і усуньте її.

- Приділяйте дитині максимум уваги, проявляйте свою любов, турботу і ласку.

- Категорично не можна в таких ситуаціях: соромити ("Фу, як негарно!", "Як не соромно!"), Обсмикувати ("Припини негайно!", "Прибери звідти руки!"), Бити по руках, карати. Найкраще просто переключити увагу дитини, відволікати дитину. Необхідно м'яко обговорювати з дитиною ситуацію, ненав'язливо нагадувати їй про те, що рукам не місце в штанцях. Якщо все робити спокійно і доброзичливо, то дитина буде без образ і роздратування прибирати звідти руки. Також потрібно надягати на дитину високі штанці, щоб утруднити доступ рук до геніталій, стежити, щоб вона навіть влітку не бігала по будинку без трусиків.

Наприклад: Якщо дитина, роздягаючись перед сном, відтягує резинку трусів і починає м'яти статеві органи, замість того щоб соромити чи сварити її за це, можна просто в цей час простягнути в її руки іграшку. Таким чином, можна відвернути дитину від такого заняття прийнятним способом, не висловлюючи роздратування, не акцентуючи на цьому увагу. Через якийсь час це пройде, просто не одразу, необхідно почекати.

- Як тільки ви помітите, що дитина проявляє інтерес до статевих відмінностей - поясніть їй їх. При цьому пам'ятайте, що у віці 2,5 - 4 років дитина не потребує подробиць. Просто скажіть їй, що органи сечовипускання у дівчаток і у хлопчиків різні, щоб надалі вона не проявляла надмірної цікавості до цієї теми. Якщо ви не пояснете це дитині, то вона сама займеться пошуком відповідей на свої питання.

- Якщо дитина хоче бігати, стрибати, не стримуйте її, а, навпаки, забезпечте фізичними навантаженнями. Це можуть бути прогулянки на свіжому повітрі, спортивна або танцювальна секція.

- Зверніть увагу на те, щоб у дитини було достатньо джерел отримання позитивних емоцій, багато цікавих і захоплюючих занять. Частіше хваліть дитину і намагайтеся створити таку атмосферу в сім'ї, щоб малюк не відчував себе самотнім, покинутим і обділеним увагою рідних людей.

- Вчасно лікуйте пітницю, діатез, глистяні захворювання, урологічні та гінекологічні захворювання.

- Зверніть увагу на одяг дитини. Одяг повинен бути чистим, вільним, не натирати тіло. Вузький одяг може постійно тиснути на статеві органи або дратувати їх під час руху. Дитина, відчуваючи незручність від такого одягу, буде постійно поправляти його, розстібати блискавку, вимушено торкатися статевих органів.

- Не лякайте малюка страшними наслідками його "брудних" дій! Це може призвести до виникнення комплексу неповноцінності, що в майбутньому виллється в сексуальні проблеми у дорослому віці.

- Спати краще всього привчайте дитину на боці, підклавши обидві долоньки під щоку. Якщо ж дитина воліє спати на спині, то найкраще привчайте її класти руки поверх ковдри, не пояснюючи справжньої причини, а придумавши якесь правдоподібне пояснення.

- Якщо ви допомагаєте дитині дошкільного віку митися, то не слід ні терти статеві органи жорсткою мочалкою, ні ніжно торкатися до них або погладжувати. Ставтеся до них, як до звичайної частини тіла, тоді і дитина буде ставитися до них також.

- Обмежте дитину в перегляді телевізора, бо побачена їм телевізійна сцена може наштовхнути на подібні дії.

- Передивіться харчування дитини. Обмежте кількість солодкого, гострого і солоного.

- Зверніться за допомогою до невропатолога і психолога, вони допоможуть знайти причину і виробити комплекс заходів.

- Збільшіть кількість фізичного навантаження, відвідування спортивних секцій, прогулянки на свіжому повітрі.

- Стежте що б дитина повноцінно спала, відразу засинала, порадившись з лікарем давайте дитині заспокійливі відвари.

Крім того, батькам потрібно пам'ятати про наступні аспекти статевого виховання:

- Допомагати дитині в усвідомленні її справжнього статевого "Я";

- Підкреслювати в потрібних ситуаціях природність фізичних відмінностей;

- Ні під яким приводом не картати своєї дитини його тілесними відмінностями від дитини іншої статі;

- Не проповідувати безстатеве виховання і не робити акцент на статевій темі.

Чим більше батьки карають дітей за онанізм, тим швидше він набуває завзятий або навіть нав'язливий характер, бо при фізичному покаранні відбувається додаткове роздратування генітальних зон і зростає фізична потреба в знятті психологічної напруги, що викликана конфліктними відносинами в родині. У емоційно чутливих дітей заняття онанізмом породжують почуття провини, неповноцінності. Імовірність виникнення у дитини онанізму значно менше при емоційному контакті з родичами протилежної статі. Дитячий онанізм - це всього лише спосіб розрядки нервового напруження. Тому, якщо подібна звичка з'явиться у дитини, краще шукати причини напруги. Якщо Ви допоможете упоратися дитині з напруженням - проблема онанізму вичерпає себе.

Фонд «Счастливый ребенок» — эффективная помощь наиболее нуждающимся детям Запорожской области

Им нужна наша помощь
Виолетта Юрченко
Виолетта Юрченко

Хроническая болезнь почек, 5 стадия

Помочь сейчас
Никита Зуенко
Никита Зуенко

Опухоль малого таза, брюшной области

Помочь сейчас
Кирилл Лесков
Кирилл Лесков

Хроническая почечная недостаточность

Помочь сейчас

В 2021 вы помогли на сумму, грн.

3 010 706

Расходы фонда в 2021
149 больным детям 1 744 752 грн.
Мед. оборудование: 31 868 грн.
Детдомам для инвалидов: 386 790 грн.
Детcкому экоселу: 102 439 грн.
Сиротам и малообеспеченным: 21 415 грн.
Помощь взрослым "Хелпус": 15 280 грн.
Служебные расходы: 322 249 грн.
Всего расходов: 2 782 815 грн.

Всего с 2007 оказано помощи, грн.

81 463 498

Ребенку нужна семья