Дети Запорожья лого

В МОЗ України працюють над створенням умов для лікування низки онкологічних і онкогематологічних захворювань

1690 : Прес-служба МОЗ України www.moz.gov.ua Стаття про перспективи трансплантації стволових клітин (кісткового мозку) в Україні

Cвітовий досвід свідчить, що трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин є ефективним методом лікування низки онкологічних і онкогематологічних захворювань. Загальноприйнятими джерелами гемопоетичних стовбурових клітин є периферична кров, кістковий мозок та пуповинна кров. З кожним роком в світі зростає кількість трансплантаційних центрів та кількість трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин, які в них виконуються. Наприклад, за даними Європейської групи по трансплантації крові і кісткового мозку ( ЕВМТ ), в 1990 році до неї входило 145 трансплантаційних центрів з 20 країн Європи, а в 2004 році їх кількість збільшилась до 592 центрів, які функціонували вже в 38 країнах Європи і 5 країнах поза її межами. Якщо в 1990 році в Європі було виконано 4234 трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин, то в 2004 році їх кількість зросла до 22216 трансплантацій на рік, що свідчить про перспективність застосування цих методів лікування у певних категорій хворих.

В 2004 році 67% від виконаних трансплантацій становили аутологічні трансплантації і 33% - алогенні. 2/3 від загальної кількості алогенних трансплантацій становили алогенні трансплантації від HLA-ідентичних родинних донорів та 1/3 - від неродинних.

В Європі середня кількість трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин становить понад 20 трансплантацій на 1 млн. європейського населення, а в ряді провідних країн Європи перевищує 40-50 трансплантацій на 1млн. населення.

Екстраполяція вищенаведених статистичних даних ЕВМТ на Україну говорить про те, що нашій країні для досягнення середньоєвропейського рівня по кількості і окремим видам трансплантацій кісткового мозку необхідно виконувати до 1000 трансплантацій кісткового мозку на рік, в тому числі:

- до 700 аутологічних (70%);

- до 200 алогенних від родинних гістоідентичних донорів (20%);

- до 100 алогенних від неродинних гістоідентичних донорів (10%).

Для виконання останніх в Україні не створені умови. Але аутологічні трансплантації та алогенні від гістоідентичних родинних донорів можуть виконуватись в нашій країні. Їх питома вага в Європі становить до 90% від загальної кількості усіх трансплантацій.

Сьогодні в Україні функціонують два центри трансплантації кісткового мозку: Київський центр трансплантації кісткового мозку (12 асептичних блоків) та Центр трансплантації кісткового мозку лікарні "ОХМАТДИТ" ( 6 асептичних блоків). Ці центри мають можливість виконувати аутологічні і алогенні трансплантації кісткового мозку від родинних гістоідентичних донорів. Розрахункова потужність цих центрів до 160 трансплантацій на рік. Крім того, в м. Донецьку існує лабораторія трансплантації кісткового мозку в Інституті невідкладної і відновлювальної хірургії ім. В.К.Гусака (3 асептичних блоки) потужністю до 30 трансплантацій на рік. Таким чином, для виконання до 1000 трансплансплантацій кісткового мозку протягом року необхідно створити додатково 10-15 центрів трансплантації на 6-8 асептичних блоків кожний. Але вже існуючі потужності, через високу вартість трансплантації та брак коштів на медикаменти, лабораторні реактиви, витратні матеріали і обладнання використовуються лише на 30%. Середня вартість видатків на одну аутологічну трансплантацію по КЕКВ 1132 "Медикаменти і перев'язувальні матеріали" становить 200-250 тис.грн., а на одну алогенну від родинного донора 400-500 тис. грн., тоді як за кордоном аутологічна трансплантація коштує понад 70-80 тис. євро, алогенна від родинного донора - 150-160 тис євро, алогенна від неродинного донора - 180-200 тис. євро.

Слід зазначити, що технологія трансплантації кісткового мозку працює за принципом "все або нічого". Тобто, відсутність одного з ключових елементів технології трансплантації кісткового мозку (медикаментів, лабораторних реактивів, витратних матеріалів або обладнання) блокує весь процес трансплантації.

На сьогодні Міністерством охорони здоров'я України розроблено проект Державної програми „Трансплантація стовбурових гемопоетичних клітин на період до 2019 року", в якому передбачено фінансування у сумі близько 2 млрд. грн. (за цінами 2009 року).

Внимание! Русская версия сайта больше не обновляется. Актуальная информация размещена в украинской версии