Дети Запорожья лого

Новий «Щасливий дім», – на Запоріжжі відкрили дитячий будинок сімейного типу

10 июня 2016, 21:00 3304 Автор: Марія Рєзнікова www.hromadske-zp.tv На Запоріжжі п’ятьох дітей різного віку з різними долями усиновила родина Літавих. Подружжя майже пенсіонерів півроку тому взяло під опіку підлітків від 12 до 18 років. Про враження дітей та труднощі дорослих у сім’ї, що робить перші кроки — в матеріалі наших журналістів.

Село Українка Михайлівського району від Запоріжжя за півтори години їзди. Тут не більше 100 хат, класична сільська місцевість: городи, худоба, свіже повітря, магазин працює 2 години на добу, до найближчої школи — автобусом 3 кілометри. Жителів — не більше півтисячі. Тепер серед них і “збірна” Літавих.

Будинок сімейного типу, ззовні — новий, середину ще треба довести до ладу. Тут поки немає газу, централізованої електрики, в деяких кімнатах слід поклеїти шпалери. Втім, для п’ятьох дітей ці стіни вже встигли стати справжнім домом. Тут мешкають Микола, Галина та їхні діти – Дарина, Оля, Софія, Люба та Дмитро.

Хлопці та дівчата мають окремі кімнати. Дімі пощастило, він єдиний юнак, тому господарює в кімнаті сам.

Йому 15 років, про своє минуле в дитбудинку говорить неохоче, а от про спорт може розповідати годинами: у вільний час юнак грає у волейбол та комп’ютерні ігри. До сестер Дмитро поки ще звикає, але з дівчатами уже вдалося налагодити теплі стосунки.

Оля, Дарина та Софія ділять “рожеву” кімнату. Дівчата люблять співати, навіть влаштовують концерти для односельців. Після офіційного відкриття, Оля кличе в кімнату всіх охочих поспівати й послухати. Зараз дівчині 16 років, шість з них вона провела у дитбудинку, потім декілька років жила в Італії, де професійно займалась вокалом та вчила мову. Мріяла у майбутньому стати музикантом. Зараз про ті часи нагадують хіба що фотографії та кілька книжок. Дівчина закінчила 9 класів, тепер вступає до училища на кухаря.

Даша у новій сім’ї живе рік. Каже, що тут є з ким порадитись та кому пожалітись, це головна відмінність від дитячого будинку. Є ще Софія та Люба, але дівчата сором’язливі та неговіркі, від камер ховаються.

А от голова родини, Микола Літавий, про свою сім’ю розповідає охоче:

— Були й проблеми з адаптацією та розумінням, та з часом любов та турбота перебороли ті незначні моменти. В сім’ї діти відчувають себе краще, ніж в інтернаті, – є свої кімнати, свої речі, а головне ми – батьки, з якими завжди можна поділитися, знайти розуміння і підтримку.

Рішення всиновити дітей у Миколи та його дружини Галини визрівало довго. Обом — за п’ятдесят, мають дорослих дітей, що давно живуть окремо і неблизько. Заповнити порожнечу в серці радістю батьківства вирішили, створивши дитячий будинок сімейного типу. За півроку існування, у Літавих з’явились вже й онуки: старша донька народила дівчинку, назвали дитину Вікторією.

Батьки активно залучають дітей до праці: молодь вчиться самостійно куховарити, наглядати за малечею, поратись у городі, адже прогодувати велику родину можна лише об’єднавши зусилля. У перспективі сім’я планує завести птицю, козу й корову, у такий спосіб заощадити на продуктах, ще й віддавши перевагу натуральному продовольству.

Дитячий будинок сім’ї Літавих у селі Українка — не єдиний, по сусідству тут живе сім’я Павлових, у яких 13 дітей. У Любимівці, що за 5 кілометрів звідси, фонд «Щаслива дитина» отримав приміщення старої клініки, на базі якої волонтери сподіваються створити комфортні будинки для нових подібних сімей. Але на це, за словами волонтерів, потрібні час і чималі кошти.

Три роки будівництва, ще півроку — оформлення відповідних дозволів та довідок, непроста і довготривала процедура усиновлення, – процес створення дитячого будинку сімейного типу в Україні нині сповнений чималих бюрократичних перепон. Втім, за словами сім’ї Літавих, надія на справжню сім’ю варта такого очікування.

Марія Рєзнікова

Фонд «Счастливый ребенок» — эффективная помощь наиболее нуждающимся детям Запорожской области

Им нужна наша помощь
Руслан Ермаков
Руслан Ермаков

гидроцефалия, правосторонний гемипарез, эпилепсия

Помочь сейчас
Антон Захаров
Антон Захаров

врожденные пороки развития половой системы

Помочь сейчас

В 2023 вы помогли на сумму, грн.

4 076 182

Расходы фонда в 2023
26 больным детям 260 688 грн.
Мед. оборудование: 14 761 грн.
Гуманитарная помощь: 1 105 323 грн.
Детям с инвалидностью: 605 531 грн.
Детcкому экоселу: 16 444 грн.
Сиротам и малообеспеченным: 25 816 грн.
Помощь взрослым "Хелпус": 10 046 грн.
Служебные расходы: 92 539 грн.
Всего расходов: 2 134 027 грн.

Всего с 2007 оказано помощи, грн.

126 534 535