Дети Запорожья лого

Шлях до реалізації наставництва над дітьми в інтернатах

11 октября 2017, 17:45 6614 Автор: Анна Андреева, Дойкова Юлия deti.zp.ua В Запоріжжі 3-4 жовтня 2017 року пройшов семінар "Методологія наставництва в Україні". Якщо ви бажаєте систематично допомагати дитині з інтернату, але не маєте змоги забрати її у сім’ю, є дієва альтернатива – наставництво.

Новости о Наставничество

«Одна година вашого часу на тиждень – може змінити чиєсь життя назавжди». З цього твердження починається рекламний буклет стосовно популяризації ідеї наставництва над дітьми з інтернатів від Запорізького обласного центру соціальних служб.

Що таке наставництво? Що воно може дати дитині-вихованцю інтернату? Про це і хочемо розповісти в статті.

Ідею наставництва вже 10 років популяризує в Україні Київська громадська організація «Одна надія». Суть ідеї: дитину в інтернаті регулярно відвідує дорослий волонтер. Друг, який може вислухати, надати пораду. Основна мета наставництва – допомогти дитині підготуватись до самостійного життя. У кожної окремої дитини свій персональний наставник. Так утворюється пара «Наставник-дитина». Їх взаємодія може продовжуватись роками, і навіть, після виходу дитини з інтернату. Наставник допомагає дитині розвинути її здібності, зорієнтуватись у професійному самовизначенні, вирішити побутові питання, стати відповідальною та успішною людиною.

Результати наставництва по Київській області були вражаючими та позитивними. Спілкування з наставниками допомогло дітям соціалізуватись. Багато з них вступили до вищів, влаштувались на постійну роботу, створили власні гармонійні сім’ї та приймають активну участь у соціальному житті міста.

Цей досвід надихнув міністерство соціальної політики України і з 4 липня 2017 р. наставництво є законодавчо закріпленою діяльністю по допомозі дітям з інтернатів. Відтепер наставництво буде реалізовуватись через державні організації по всій країні. Людина, яка виявила бажання стати наставником, може звернутись у найближчий центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та отримати там вичерпну консультацію та допомогу у оформленні необхідних документів.

ГО «Одна надія» щиро ділиться власним досвідом впровадження наставництва. З початку 2017 року фахівці ГО проводять по всій країні семінари-тренінги для представників державних структур та громадських організацій, де відверто розповідають про тонкощі та складні моменти, які можуть виникнути при взаємодії наставника та дитини. Участь у семінарах взяли фахівці вже більш ніж 20 регіонів.

Так, 3-4 жовтня представники «Однієї надії» відвідали і Запоріжжя з семінаром «Методологія наставництва в Україні». На цьому заході були присутні спеціалісти всіх структур, які будуть готувати та супроводжувати дітей і наставників: фахівці центрів соціальних служб і служб у справах дітей, соціальні педагоги інтернатів та діячі Запорізьких громадських організацій.

Відверто кажучи, ці два дні були дуже насичені. Багато інформації, запитань, відповідей. Зрозуміло одне: для того, щоб по всій країні ідеї наставництва були реалізовані з такими ж високими результатами як у «Однієї надії» в Київській області, дотичні структури мають продуктивно взаємодіяти та чітко дотримуватись методології. Фахівці "Однієї надії" розробили простий алгоритм, де функції ті відповідальність спеціалістів чітко розподілені між всіма суб’єктами. Є у них і детальний план реалізації ідеї наставництва: від проведення рекламної кампанії з популяризації наставництва до підготовки дитини в інтернаті та організації зустрічей наставника з дитиною.

З презентації напрацювань ГО «Одна надія» зрозуміло, що навчання наставників разом із індивідуальним взаємодобором пари, є кропіткою та відповідальною роботою. Так, перш ніж наставник познайомиться з дитиною, він має пройти триденне навчання. Це тренінг, на якому досвідчені психологи навчать навичкам встановлення контакту з дитиною, розкажуть про стадії розвитку наставницьких взаємовідносин та поведінкові особливості дітей-сиріт. Також, цей тренінг дасть можливість фахівцям виявити сильні сторони та якості особистості майбутнього наставника. Спеціалісти будуть враховувати їх при взаємодоборі дитини. Адже, якщо наставник та дитина не співпадуть по особистісним якостям та не налагодять довірливі стосунки, дитина постраждає психологічно. Для вихованця інтернату це буде ще одне розчарування у дорослих, у людях взагалі. Ще один крок до впевненості, що світ ворожий і йому неможна довіряти. Чи багато в житті може досягти людина, яка вважає, що всі проти неї?

Підготовка дитини до наставництва є не менш (а може і більш) важливою стадією, ніж підготовка наставника. Дитині потрібно доступно роз'яснити хто такий наставник. Пояснити, що це не спонсор, не вчитель, не член сім’ї. Ретельно скласти оцінку потреб дитини. Недбалість або некомпетентність при підготовці дитини, в решті решт, також може призвести до того, що пара «Наставник-дитина» не зможе ефективно взаємодіяти.

Після проходження всіх навчань та збору необхідних документів, наставник і дитина знайомляться. Якщо контакт встановлено і дитина згодна співпрацювати, інтернат, наставник та центр соціальних служб укладають договір про співпрацю на один рік. За згодою сторін договір може бути подовжено. З моменту укладення договору розпочинається соціальний супровід пари "Наставник-дитина".

Фахівці ГО «Одна надія» розуміють, що забезпечення якісного супроводження пари є дуже складним процесом, який вимагатиме від фахівця майже цілодобової спроможності бути на зв’язку та високого професіоналізму. Адже, наставник – це волонтер, який взаємодіє з дитиною у свій вільний час. А цей час не завжди співпадає із часами роботи державних установ. Отже, головна мета фахівців – якісно підготувати наставника до ймовірних складних ситуацій у взаємодії з дитиною та здійснити ретельний взаємодобору пари. Тому, «Одна надія» надає широку підтримку в цьому питанні. По-перше, всі фахівці Запорізької області, які будуть готувати дитину та проводити попередню співбесіду з наставниками, зможуть взяти участь у спеціальному навчанні. Там психологи ГО покажуть як складати детальну оцінку потреб дитини, працювати з протоколами для співбесіди наставників та проводити ефективні інфозустрічі з громадою для пошуку кандидатів. По-друге, на сторінці в соціальній мережі facebook та на каналі "Однієї надії" в youtube викладено багато інформаційних матеріалів та вебінарів з тематики наставництва. Все у відкритому доступі та з докладними інструкціями. Вже зараз можна користуватись та черпати наснагу. Водночас, при ГО «Одна надія» створений і працює Центр підтримки наставництва (гаряча лінія), куди можуть звернутись зі своїми питаннями як фахівці, так і наставники.

Провівши два дні у повному зануренні у проблематику впровадження наставництва в Україні розуміємо, що основний критерій успіху в реалізації цієї ініціативи – тісне та продуктивне партнерство всіх регіональних структур. Сподіваємось, що місцеві організації якнайшвидше винайдуть оптимальний шлях взаємодії та наставництво в інтернатах Запорізького краю буде багаточисельним та ефективним.

Корисні посилання по темі наставництва: Офіційна сторінка ГО "Одна надія"

Канал в YouTube ГО "Одна надія"

Офіційний сайт ГО «Одна надія»

Внимание! Русская версия сайта больше не обновляется. Актуальная информация размещена в украинской версии