Діти Запоріжжя лого

Примусова евакуація дітей: навіщо потрібна та як працюватиме?

9 березня 2023, 16:29 50 helsinki.org.ua 7 березня Кабінет міністрів України схвалив механізм примусової евакуації дітей із зон активних бойових дій.

Про відповідне рішення повідомило Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. А віцепрем’єр-міністерка Ірина Верещук взяла це питання на особистий контроль. Як відбуватиметься вивіз дітей і чи такий примус не є порушенням прав батьків – розповіла заступниця керівника аналітичного відділу Української Гельсінської спілки з прав людини Аксана Філіпішина.

Примусова евакуація дітей: навіщо потрібна та як працюватиме?

Евакуація на Донеччині. Фото: ДСНС УКраїни

– Я абсолютно схвалюю рішення про те, що діти підлягають вивозу з небезпечної зони в примусовий спосіб. Що це означає? Що батьки не можуть підписати відмову, вони зобов’язані визначитись: чи обидва батьки, чи один з них будуть супроводжувати дитину в евакуацію, – каже Аксана Філіпішина. – Адже в цьому випадку мова йде про основоположне право дитини – право на життя. Батьки, відповідно до статті 155 Сімейного кодексу України, не мають зловживати своїми батьківськими правами, вони не можуть діяти всупереч інтересам дитини, а дитина через малолітство, навіть якщо й хоче виїхати з небезпечної території, але цьому перешкоджають батьки, не може реалізувати своє право на збереження життя і здоров’я.

Нині обов’язкова евакуація прийнята лише по Донецькій області. А під відповідні критерії застосування примусового вивозу дітей підпадає лише місто Бахмут.

– Якщо ж батьки відмовляються виїжджати, то вони можуть довірити супровід дитини іншій особі. Бо сама форма обов’язкової евакуації передбачає роз’яснення батькам про можливість передати дитину, якщо вони самі не можуть супроводжувати, – пояснює Аксана Філіпішина.

Час, місце та спосіб евакуації визначатиме військова адміністрація, попередньо ухваливши рішення за погодженням Координаційного штабу та військовими.

– В Координаційний штаб входять всі голови адміністрацій, і коли приймається рішення про обов’язкову евакуацію, одразу проговорюються не тільки шляхи виведення цивільного населення із зони бойових дій, а також місця їх розміщення в подальшому, – пояснює Аксана Філіпішина. – Тобто людям пропонуються конкретні населенні пункти.

Нагадаємо, уряд посилив обов’язковість евакуації дітей ще влітку минулого року, коли були внесені зміни до Порядку здійснення евакуації. Проте тоді примус був введений по відношенню до дітей сиріт, позбавлених батьківського піклування та дитячих будинків сімейного типу.

Фонд «Щаслива дитина» — эфективна допомога тим дітям Запорізької області, які найбільш її потребують

Їм потрібна наша допомога
Іван Бабіч
Іван Бабіч

Сенсоневральна глухота IV ступеня

Допомогти зараз

У 2023 ви допомогли на суму, грн.

4 911 107

Витрати фонду в 2023
51 хворим дітям 510 150 грн.
Мед. обладнання: 14 761 грн.
Гуманітарна допомога: 2 276 882 грн.
Дітям з інвалідністю: 1 328 171 грн.
Дитячому экоселу: 101 946 грн.
Сиротам и малозабезпеченим: 415 024 грн.
Допомога дорослим "Хелпус": 12 446 грн.
Службові витрати: 322 866 грн.
Загалом витрат: 4 987 691 грн.

Всього з 2007 надано допомоги, грн.

126 202 150