Happy Child logo

Дитячі будинки сімейного типу (ДБСТ) на Україні

June 10, 2021, 16:00 2565 Author: Альберт Павлов www.deti.zp.ua Інформація про дитячі будинки сімейного типу на Україні

Рубрика "СВІТ БЕЗ СИРІТСТВА" - цим дітям потрібні батьки !!!

СТАТТІ ПРО ДИТЯЧі БУДИНКи СІМЕЙНОГО ТИПУ (ДБСТ)

Дитячі будинки сімейного типу - це альтернативна форма державного утримання та виховання дітей сиріт. Сім'я, яка вирішила присвятити себе цій нелегкій справі, бере на виховання не менше 5 дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей, включаючи рідних не повинно перевищувати десяти. Бажаючі виховувати до 4-х дітей включно замість ДБСТ створюють прийомну сім'ю.

Вихованці проживають в сімейному дитячому будинку до 18 років, а якщо вони продовжать навчання у ВНЗ або іншому навчальному закладі - то до закінчення навчання.

На березень 2013 року на Україні існувало 74 дитячих будинків сімейного типу, в яких виховувалося 4932 дітей (дані українського Міністерства соціальної політики України) (З них в Запорізькій області - 14 ДБСТ в яких проживало 100 дітей).

Згідно "Положенню про дитячий будинок сімейного типу" Кабінету міністрів України батькам-вихователям позачергово повинна надаватися багатокімнатна квартира або будинок. Житло має бути обладнано необхідною технікою, меблями і т.д. На практиці невідомо, наскільки реально виділення житла під ДБСТ. Якщо житлова площа дозволяє дитячий будинок сімейного типу можна створювати на власній території.

Батьками-вихователями не можуть стати громадяни, позбавлені батьківських прав або прав опікуна, хворі на деякі інфекційні хвороби, які страждають алкогольною чи наркотичною залежностями.

Батьки-вихователі повинні пройти курс навчання перед створенням дитячого будинку. На період роботи дитячого будинку батькам нараховується трудовий стаж і виплачується зарплата, а також виділяються гроші на утримання дітей.

Експеримент зі створення ДБСТ та прийомних сімей в Запорізькій і декількох інших областях України почався в 1998. Тоді, багато в чому завдяки команді зверху, було створено 20 сімей. З них в самому Запоріжжі на липень 2007 року існувало 2 прийомні сім'ї. До теперішнього часу в області існує 177 прийомних сімей та 16 дитячих будинків сімейного типу (ДБСТ).

Бувають випадки, коли прийомні сім'ї розпадаються. Наприклад, в одній із сімей дитина вважав за краще повернутися в інтернат, так як не хотів виконувати роботу з самообслуговування - мити посуд і так далі.

Подальший розвиток прийомних сімей та ДБСТ гальмувалося тим, що районні адміністрації не хотіли фінансувати такі форми сімейного влаштування, а просто визначали дітей в інтернати, які фінансуються з області, а не з району. Органи опіки практично ніяких зусиль не робили для розвитку ДБСТ і прийомних сімей.

З 1 січня 2006 ситуація змінилася. З початку 2006 року працює принцип "гроші ходять за дитиною", і тепер неважливо, де знаходиться дитина з сирітським статусом. Дозволені трансферти з бюджетів різних рівнів з метою фінансування утримання таких дітей.

На грудень 2013 року на кожну дитину з сирітським статусом в місяць повинно виділятися не менше двох прожиткових мінімумів. Прожитковий мінімум залежить від віку дитини і для дітей до 6 років становить 1032 гривні ($ 125), а для дітей з 6 до 18 років - тисячу двісті вісімдесят шість гривень ($ 155).

Тобто батьки дитячого будинку сімейного типу з 5 прийомними дітьми отримуватимуть приблизно 8680 гривень щомісяця, і 35% від цієї суми підуть на винагороду прийомним батькам за їхню працю.

Звичайно, що при такій оплаті деякі люди будуть намагатися створити прийомну сім'ю або ДБСТ заради грошей. Для цього, за словами фахівців, кандидати в прийомні батьки будуть проходити жорсткий відбір. Спочатку - первісна бесіда з фахівцями місцевого центру соціальних служб сім'ї, дітей та молоді, розповідь про всі труднощі виховання дітей з інтернату, знайомство. Через деякий час після такої бесіди, якщо батьки не змінили своїх намірів, вони повинні пройти курси, в ході яких стає зрозуміло, чи дійсно вони готові до створення прийомної сім'ї, або це не їх покликання.

Під час семінару-тренінгу кандидати у прийомні батьки отримують масу докладної інформації про особливості виховання дітей, зі статусом сироти. Це і юридичні аспекти, і психологічні, і соціальні. Під час курсів-тренінгів, з одного боку, виховний потенціал і можливості кандидатів оцінюють досвідчені ведучі-психологи. З іншого боку, завдяки спеціальним методам навчання, самі батьки «приміряють» на себе роль прийомних і можуть оцінити свою моральну готовність. Якщо все проходить нормально, то центр дає рекомендації відповідним органам державної влади про доцільність створення прийомної сім'ї чи ДБСТ. Центри соц. служб для сім'ї, дітей та молоді існують у всіх районах області.

Працівники служб у справах дітей проводять контроль над діяльністю прийомних сімей - наводять довідки про прийомних дітей за місцем їх навчання, у міліції, в органах охорони здоров'я, можуть також поспілкуватися з сусідами прийомної сім'ї. У разі незадовільного утримання дітей договір про створення прийомної сім'ї може бути розірваний.

Такий розвиток подій спричинить за собою моральні травми вихованців. Тому дуже важливою є участь фахівців і соціальних працівників при підготовці батьків та підборі дітей в сім'ю. Такі функції покладаються на центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. Якщо в районному центрі Ви не отримали відповідей на Ваші запитання, ми радимо звертатися до обласного центру соціальних служб.

Документи, необхідні для створення дитячого будинку сімейного типу (ДБСТ):

1. Заява

2. Копії паспортів

3. Довідка про склад сім'ї

4. Копія свідоцтва про шлюб

5. Довідка про стан здоров'я всіх членів сім'ї (терапевт, нарколог, венеролог, психіатр)

6. Довідка про доходи за останні 6 місяців або копія декларації про доходи (про оплату податку на доході фізичних і про відсутність податкових зобов'язань з такого податку (зміни внесені Постановою Кабінету Міністрів КМ N 458 (458-2016-п) від 22.07.2016} .

7. Довідка про наявність/відсутність виконавчого виробництва щодо боргових зобов'язань (зміни внесені Постановою Кабінету Міністрів КМ N 458 (458-2016-п) від 22.07.2016}

8. Довідка про проходження навчання та рекомендація ОЦСССДМ

9. Письмова угода на створення ПС всіх повнолітніх членів сім'ї, які проживають разом з кандидатами на створення ПС посвідчується нотаріально

10. Довідка про відсутність судимості

11. Висновок служби у справах дітей про доцільність створення прийомної сім'ї, ДБСТ

Не можуть створити ПС і ДБСТ громадяни, які:

Не пройшли курс навчання в ОЦСССМ;

Визнані недієздатними або обмежено неправоздатними;

Позбавлені батьківських прав;

Є колишніми опікунами (піклувальниками, усиновителями, прийомними батьками), позбавленими відповідних прав через неналежного виконання своїх обов'язків;

За станом здоров'я не можуть виконувати обов'язки щодо виховання дітей (інваліди 1 та 2 групи, яким за висновком медико-соціальної експертної комісії потрібно сторонній догляд; особи, які мають глибокі органічні ураження нервової системи, алкогольну та наркотичну залежність; хворі на СНІД, відкриту форму туберкульозу, психічні розлади, особи, у яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства).

Були засуджені за злочини проти життя і здоров'я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моралі, в сфері обігу наркотичних і психотропних речовин, їх аналогів, а так само за злочини передбачені статтями 148 , 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324 і 442 Кримінального кодексу України або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших перступленій.

Не можуть бути прийомними батьками особи, з якими на спільній території проживають члени сім'ї, які мають глибокі органічні ураження нервової системи, хворі на СНІД (крім сімей, які беруть на виховання дітей, уражених ВІЛ-інфекцією), відкриту форму туберкульозу, психічні розлади, у яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства.

Середньомісячний сукупний дохід на кожного члена сім'ї (за останні 6 місяців) не може бути менше, ніж рівень забезпечення прожиткового мінімуму.

Для отримання повної інформації про створення прийомної сім'ї прочитайте Положення Кабінету міністрів України про дитячий будинок семейного типa.

Якщо ви проживаєте в Запоріжжі або в Запорізькій області, звертайтеся в

Запорізький обласний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 69037, м. Запорожье, вул. Рекордна, 24; зуп. транспорту вул. миру; тел. +3 8 (061) 224-70-09; e-mail: css@ukrpost.ua

Підтримкою дитячих будинків сімейного типу на Україні займається благодійна організація Надія та житло для дітей - "Hope and Homes for Children"

Станом на грудень 2013 року в Запорізькій області налічувалося 16 дитячих будинків сімейного типу.

Корисні статті та посилання

Запорізький обласний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді

Всеукраїнський портал національного усиновлення «Сирітству - ні!»

Адреси дитячих будинків Росії і СНД доступні на сайті http://www.detskiedomiki.ru

Надія та житло для дітей - "Hope and Homes for Children"

Дана організація володіє інформацією по більш, ніж 50 сімейним дитячим будинкам України.

СОС Дитячі Містечка Україна

Истории о создании приемных семей и ДДСТ

Happy Child foundation - effective help to the most needy children of the Zaporizhzhia region, Ukraine, since 2004

They need help:
Mariia Proskurina
Mariia Proskurina

Bilateral sensorineural deafness

Help now
Davyd Tereshchenko
Davyd Tereshchenko

Bronchial asthma, allergic vasomotor rhinitis

Help now

You donated in 2024

$ 143 379

Our expenses in 2024
To 69 sick children $38 434
Medical equipment: $7 266
Humanitarian help: $30 419
To disabled children: $50 134
To children's village: $2 382
To orphans and poor children: $6 704
"Helpus" - help to adults: $19 417
Service expenses: $22 188
Total sum of expenses: $179 416

$6 912 977

donated since 2007