Діти Запоріжжя лого

Дитяче екосело в Українці

5 травня 2011, 21:00 2660 Автор: Альберт Павлов www.deti.zp.ua Фонд «Щаслива дитина» ініціює створення в Запорізькій області екологічного поселення, в якому діти і дорослі, прийомні сім'ї будуть жити в гармонійному спілкуванні між собою і природою.

Фонд «Щаслива дитина» створив і розвиває в селі Українка Михайлівського району Запорізької області екологічне поселення (www.facebook.com/ecozap), в якому в гармонії між собою і з природою зможуть жити діти і дорослі, прийомні сім'ї в рамках проекту "Щасливий будинок" і звичайні сім'ї, а також люди з особливими потребами.

Для створення дитячого екосела ми використовуємо загальні принципи екопоселень

Мета створення дитячого екосела

Основні принципи

Виховання дітей

Економіка екосела

Земельна ділянка для екосела

Основні етапи створення поселення

Бажаєте стати учасником проекту?

Новини про створення дитячого екосела

Відеосюжети про дитяче екосело

Звіти про пожертвування на проект

Підтримати проект

Мета створення дитячого екосела

Давайте помріємо.

Уявімо собі казкове тихе місце з красивими, незвичайними будинками, оточене садами і лісом. У будинках цих живуть добродушні гостинні люди. В це селище, екосело (екопоселення), можна приїхати на день, тиждень, місяць, а можна залишитися на все життя. Екопоселенці - близькі по духу люди, тим не менш, із розумінням відносяться до відмінностей між людьми і філософськими течіями. Вони нікому не нав'язують свої переконання і не люблять, коли намагаються щось нав'язувати їм. Жителів екосела об'єднує прагнення до пізнання істини і постійного самовдосконалення. Вони хочуть бути щасливі і ділитися цим щастям з іншими. Місцеві жителі допомагають один одному і тим, хто опинився в біді - по можливості беруть в свої сім'ї сиріт створюють будиночки для людей з особливими потребами.

В екоселі батьки вчать своїх і сусідських дітей тому, що вони самі добре знають (більшість жителів добре освічені). Пояснюють матеріал так, щоб діти не нудьгували і зберігали живий інтерес. Іноді запрошують для своїх дітей хороших вчителів з інших місць. Діти вчаться не тільки теорії, але і практиці, в індивідуальному для кожної дитини темпі. Діти розуміють освіту як засіб зробити цей світ кращим, і тому відвідують заняття з радістю. Діти, як і дорослі, люблять спорт і активні ігри, музику, подорожі і туризм. Закінчивши навчання, діти самі вибирають спосіб подальшого навчання. Дехто з дітей, отримавши гарну освіту, може повернутися в екосело.

Жителі екосела спільними зусиллями будують будинки для сімей і для гостей. Будинки ці, як і земля, належать всій громаді. Значну частину продуктів екопоселенці вирощують самі в екологічно чистих умовах, в той же час отримуючи високі врожаї завдяки використанню досягнень науки і техніки.

В екоселі намагаються не завдавати шкоди природі, сортують і переробляють сміття. Використовують енергію сонця і вітру для нагріву води та опалення, живуть в енергоефективних будинках. Не вбивають тварин заради їжі, піклуються про хворих і покинутих тварин. Активно користуються велосипедами і електромобілями. Практикують розумне споживання і здорове харчування. Садять ліси і сади.

В екосело можна приїхати для медитації або молитви, волонтерства або спілкування із цікавими людьми. Можна допомагати сиротам, людям з інвалідністю, а можна піклуватися про покинутих тварин, які здобули тут дім. Можна ділитися своїми знаннями та вміннями, садити дерева і доглядати за ними, будувати будинки, готувати їсти, доглядати за дітьми. Можна робити все те, що приносить користь суспільству і вам самим, або хоча б не шкодить оточуючим.

Таким може стати екосело через деякий час. Чи збудуться ці мрії - залежить від нас. Якщо вам близькі ці думки - не бійтеся зв'язатися з нами, поспілкуватися, при бажанні приїхати в гості. Ми всі - не ідеальні, маємо безліч недоліків і комплексів, але рухаючись до спільної мети, ми зможемо досягти більшого, ніж діючи окремо.

Основні принципи співтовариства

Життя людей в гармонійному спілкуванні між собою і природою.

Бажання блага людям і всім живим істотам, втілюється у вигляді активної участі в благодійній діяльності

Повага до приватного життя кожної родини і в той же час розуміння інтересів всієї громади.

Повага до рослинного і тваринного світу, екологічне виховання.

Неприйняття насильства по відношенню до людей і до тварин. Вітається, але не нав'язується вегетаріанство. Не допускається вирощування тварин для виробництва м'яса.

Гармонійний духовний, інтелектуальний та фізичний розвиток членів громади.

Терпимість до думки інших людей і до різних релігій (крім деструктивних течій, на кшталт сатанізму). Взаємодоповнення релігій, а не протистояння

Переважання духовних цінностей над матеріальними.

Постійний розвиток творчого і пізнавального потенціалу всіх членів громади.

Відкритість до зовнішнього світу.

Діти дитячого екосела і їх гості, вересень 2017

Виховання дітей

Гармонійний духовний, інтелектуальний та фізичний розвиток прийомних і біологічних дітей

Життя дітей і дорослих в гармонії з природою, суспільством і в згоді один з одним

Виховання, засноване на власному прикладі дорослих (дорослі свідомо відмовляються від вживання алкоголю, куріння, наркотиків, застосування фізичного або духовного насильства).

Дотримання прав дітей відповідно до Конвенції ООН про права дитини

Професійний підхід до проблем прийомних дітей та дітей з особливими потребами.

Ненасильницьке залучення дітей до праці (ферма, майстерні, будівництво)

Навчання дітей здоровому способу життя (на прикладі дорослих) - ранкова зарядка, спортивні секції, походи, загартовування

Залучення дітей до милосердя, допомоги ближнім (участь в соціальних благодійних акціях, суботниках т.д.)

Демократичний спосіб управління життям спільноти (рада громади)

Ефективна освітня система, навчання дітей в малих групах, всебічний розвиток

Основне завдання - навчити дітей мислити, отримувати радість від пізнання нового, бачити справжні цілі освіти. У той же час, діти повинні мати можливість залишити громаду після закінчення школи і мати шанси вступити до університету чи в інший навчальний заклад.

Батьки допомагають один одному в навчанні дітей (знаєш англійську або розбираєшся в автомобілях - навчи свою дитину і сусідську).

Літо в дитячому екоселе, наметовий табір (2014 року)

Економіка поселення

Громада намагається забезпечити себе основними продуктами харчування (екологічно чистими). У той же час, сільськогосподарські роботи не повинні заважати дорослим приділяти достатньо уваги вихованню дітей, особливо сиріт та дітей з особливими потребами.

Одним із джерел фінансування громади можуть бути державні допомоги прийомним сім'ям та заробітна плата сільським вчителям, лікарям (передбачається, що деякі дорослі будуть педагогами)

Передбачається використання ефективних і екологічно чистих методів виробництва сільськогосподарської продукції.

Економне використання природних ресурсів, енергозберігаючі технології, мінімізація забруднення навколишнього середовища, зменшення споживання «непотрібних» речей призводить до скорочення витрат жителів громади.

Зекономлені кошти дозволяють більше ресурсів виділяти на освітні програми, творчість, будівництво.

Будівництво будинків оригінальної архітектури, різних національних стилів сприятиме розвитку «зеленого туризму».

Гірка-маяк і будівництво будинку мумі-тролів, 2019 рік

Земельна ділянка для створення дитячого екосела

Осінью 2011 року ми придбали для створення села ділянку 1,2 га на околиці села Українка Роздольський громади Михайлівського району Запорізької області (населення - близько 75 жителів). До 2020 року ми придбали ще кілька ділянок, таким чином площа оформленої землі зараз становить 3 гектари. Всього це 10 сусідніх ділянок з різними кадастровими номерами. 5 ділянок мають цільове призначення "Для будівництва житлових будинків", решта 5 призначені для сільськогосподарських цілей (будувати на них заборонено). 5 ділянок знаходяться у власності фонду "Щаслива дитина", ще п'ять - у процесі оформлення документів для передачі фонду. Крім того, в користуванні екосела знаходиться ділянка луки площею близько 2 га, на якому посаджені вже десятки дерев. Є можливість найближчим часом придбати ще кілька ділянок неподалік, і ми шукаємо ресурси для цього.

Обстановка в селі дуже спокійна, поблизу немає жвавих автомобільних трас (до найближчої траси Василівка - Токмак - 4 кілометри), тому сюди можна приїжджати насолодитися тишею. Луг і балка в центрі села створюють відчуття життя на природі, а не в населеному пункті. Тут швидко забуваєш про марноти міста, а починаєш думати про вічне і високому. В 2 км від Українки є два мальовничих ставка, в майбутньому ми плануємо створення невеликих ставків в самому екоселі. Проектна організація, яка займається ставками, підтвердила нам можливість створення водойми в Українці. З 2015, після відкриття першого дитячого будинку сімейного типу, Українка пожвавилася радісними дитячими голосами, співами біля ватри. Ми переконалися в тому, що дітям тут комфортно, безпечно і дуже затишно. Звичайно, в селі немає школи, але щодня їздить шкільний автобус в Любимівку (9 км). У Любимівці знаходиться амбулаторія сімейного лікаря. У 2011 році в село провели газ, а смачна питна вода з артезіанської свердловини подається майже без перебоїв.

Великі закупівлі ми зазвичай робимо в супермаркетах м Василівки (17 км) або Токмака (25 км). За дрібними покупками можна відправитися в Любимівку - 9 км. Для проїзду в Запоріжжі або Токмак, Бердянськ, виїжджаємо або виходимо до траси - 4 км, і сідаємо на маршрутку або попутку. Найближча до нас станція - Бурчацьк (12 км), звідти можна на електричках дістатися в Запоріжжя, Мелітополь, Генічеськ, Дніпро і т.д. Для відвідування секцій, музичної школи і гуртків сім'ї можуть кооперуватися і відвідувати Токмак або Василівку.

Звичайно, це місце не для тих, хто не може уявити життя далі 100 м від супермаркету і звик до суєти великого міста. Але всі складнощі і віддаленість поселення для любителів природи і спокійного життя компенсуються чудовими заходами, ароматами трав, глибокою тишею і відчуттям безпеки. А також - величезними просторами, свободою і можливістю для творчості.

Основні споруди на території поселення:

Вже побудовані:

1. ""Щасливий будинок - 3", побудований в 2016 році.

Двоповерховий будинок, побудований за енергозберігаючою технологією, для проживання на 1-му поверсі (200 м кв.) Великий прийомної сім'ї / дитячого будинку сімейного типу з 6-10 дітьми, в тому числі і з особливими потребами. У великому залі на першому поверсі - місце для концертів і спільних заходів. Другий поверх (140 м кв.), 5 кімнат + зал - гостьовий або для проживання невеликої прийомної сім'ї (4-6 дітей). Будинок підключений до централізованого газопостачання. Опалення - газовим або твердопаливним котлом. На даху будинку встановлений сонячний колектор, який забезпечує сім'ї практично безкоштовною гарячою водою з травня по вересень.

2. "Щасливий будинок - 4", побудований в 2015 році.

Прибудований до старої будівлі новий двоповерховий будинок, також добре утеплений. Площа - 140 м кв., 5 кімнат. На даху будинку встановлений сонячний колектор, який забезпечує сім'ю практично безкоштовною гарячою водою з травня по вересень.

3. Гірка-маяк, з альтанкою для дітей, побудована в 2018 році.

4. Будинок мумі-троля, вежа 3 поверху. До січня 2020 споруджені стіни та покрівлю будівлі. Передбачається використання в якості будиночка-музею і гостьового будинку для волонтерів.

5. Будинок №34 - старий будинок з 4 кімнатами і пічним опаленням, в 60 м від основних будівель села. Планується невелика реконструкція, проведення комунікацій і опалення твердопаливним котлом.

6. Басейн 4.16 м біля будинку №3.

7. Спортивний майданчик, мініфутбольное поле і альтанка для літнього табору, біля будинку Мумі-троля.

Майбутні споруди:

1. Ще кілька будинків для прийомних сімей.

2. Будиночок для випускників інтернатів і людей з особливими потребами.

3. Затишні літні гостьові будиночки (можуть також використовуватися для проведення літнього табору).

4. Громадський будинок - клуб (невеликий спортзал, школа, обідній зал для заходів).

5. Інші будинки в Українці, куплені або побудовані учасниками проекту.

6. Затишні і оригінальні альтанки для спілкування і відпочинку.

7. Ставок

8. Ботанічний сад і дендропарк.

9. Будиночки і затишні загони для бездомних тварин.

Кількість сімей в поселенні може становити 7-10, тобто населення екосела становитиме від 50 до 80 осіб (при більшій кількості жителів складно зберегти почуття дружного співтовариства)

Будівлі на території поселення знаходяться у власності фонду/спільноти і не можуть бути об'єктом купівлі-продажу. У той же час, є можливість купувати ділянки землі або старі будинки в Українці, які будуть перебувати в приватній власності.

Правила вступу до спільноти (проект):

1. Учасники спільноти можуть бути жителями або просто членами громади.

2. Рішення про прийом в співтовариство приймається 2/3 голосів ради співтовариства після випробувального періоду (від 3 до 9 місяців) спільного проживання в громаді або спільної роботи на благо громади.

3. Мешканцями екосела можуть бути люди, які поділяють ідеї спільноти:

- сім'я усиновителів/опікунів/прийомних батьків/батьків вихователів ДБСТ, кандидатів в прийомні батьки згідно вимог проекту "Щасливий дім";;

- сім'я або одинокий чоловік, який буде приймати активну участь в житті екосела (учитель, лікар, фермер, будівельник і т.д.).

4. Приміщення під житло (будинок або частину будинку) надається такій сім'ї згідно умов проекту "Щасливий дім". Детальні умови заселення і договір безоплатної оренди обговорюються індивідуально з радою громади.

5. Будівля в екоселе знаходяться у власності благодійної організації (на даний момент - фонду "Щаслива дитина"). У разі, якщо були фінансові і трудові вкладення жителя громади в житло, і цей член громади змінює місце проживання, вирішується питання про фінансову компенсацію за вкладені ресурси.

6. Сім'я зберігає право власності на житлоплощу, в якій вона проживала до вступу співтовариство, і може розпоряджатися нею на свій розсуд.

7. Прийомна сім'я (ПС) має право проживання в співтоваристві до тих пір, поки не виростуть і не закінчать навчання всі діти цієї родини (до 23 років). Після цього, ПС може поповнитися новими прийомними дітьми, або звільнити житло для іншої ПС, що має не досягли повноліття прийомних дітей.

8. У деяких випадках ПС, діти в якій виросли, з урахуванням значного внеску одного або обох батьків в життя спільноти (викладацька, лікувальна діяльність, фермерство) за рішенням ради громади і за згодою наглядової ради може отримати право подальшого проживання в громадському будинку.

Основні етапи створення поселення:

Вже зроблено:

1. Підбір і покупка земельної ділянки (в 2011-2019 рр. придбано кілька ділянок)

2. Побудовано 2 будівлі дитячих будинків сімейного типу в Українці і будинок в Любимівці.

3. Облаштовувати місце для проведення літніх наметових таборів (збудовано альтанку, встановлені качеля, турніки і бруси, вуличний тенісний стіл, гірка-маяк, будинок мумі-тролів, закуплений басейн і батут)

Ось так виглядають перший, другий і третій будиночок:

"Щасливий будинок-3" - вересень 2018

"Щасливий будинок -3" в Українці

"Щасливий будинок - 4" в Українці

"Щасливий будинок - 5" в Любимівці

Концерт для жителів дитячої села і с. Українка - осінь 2015

Діти доглядають за клумбами біля будинку №3 - вересень 2018

Проект майбутнього Щасливого будинку-6 в Українці

Гірка-маяк в Українці

Мумі будинок в екоселе

Будинок мумі троля

Належить зробити:

Будівництво Щасливого будинку - 6

Будівництво Мумі будинку

Будівництво господарської будівлі (гаража, майстерні, комори, складу для дров)

Підключення існуючих будівель до газової мережі

Пристрій дороги для зручного під'їзду до будівель

Благоустрій території літнього табору, установка спортивного та дитячого майданчика

Будівництво ще двох-трьох будинків для сімей та общинного будинку

Будівництво групового будинку для молодих людей з особливими потребами

Буріння свердловини для технічної та поливної води

Посадка декоративних і плодових дерев, чагарників, винограду (постійно)

Ескізи дитячого екосела:

Хочете стати учасником проекту?

Якщо вам близькі наші ідеї, то ви можете взяти участь в реалізації цього проекту:

- стати учасником ініціативної групи, що займається розвитком проекту;

- написати про своє потенційне бажання взяти в свою сім'ю дітей-сиріт, в тому числі і дітей з особливими потребами та стати жителем села;

- допомогти фінансово в оплаті проектної документації, оформленні землі під село, в оплаті будівельних робіт;

- допомогти будматеріалами або виконанні будівельних, монтажних робіт;

- сприяти встановленню в магазинах, аптеках, банках та інших людних місцях ємностей для збору пожертвувань. Для цього потрібно лише переконати господаря закладу виділити пів квадратного метра для установки ємності;

- допомогти в якості волонтера в роботі з дітьми, розчищення території, прибирання будівельного сміття, спилі старих дерев;

- допомогти саджанцями плодових і декоративних дерев, винограду;

- допомогти про поширення інформації про проект (зробити перепост або розмістити посилання на проект на своїх сайтах і соц. мережах);

- допомогти в залученні коштів на будівництво села.

Звіти про пожертвування на проект

Будь ласка, зв'яжіться з нами для подальшої співпраці!

Наша сторінка в Facebook

З повагою,

Альберт Павлов

директор фонду "Щаслива дитина"

info@deti.zp.ua, +3 8 066 513 34 35 (viber)

Відеосюжети про дитячу селі:

Фонд «Щаслива дитина» — эфективна допомога тим дітям Запорізької області, які найбільш її потребують

Їм потрібна наша допомога
Артур Керімов
Артур Керімов

ДЦП, структурна епілепсія

Допомогти зараз
Ярослав Копійко
Ярослав Копійко

ДЦП, спастичний тетрапарез

Допомогти зараз
Іван Бабіч
Іван Бабіч

ДЦП, Сенсоневральна глухота IV ступеня

Допомогти зараз

У 2023 ви допомогли на суму, грн.

15 045 400

Витрати фонду в 2023
117 хворим дітям 2 909 693 грн.
Мед. обладнання: 90 034 грн.
Гуманітарна допомога: 4 632 943 грн.
Дітям з інвалідністю: 4 760 392 грн.
Дитячому экоселу: 491 679 грн.
Сиротам и малозабезпеченим: 544 057 грн.
Допомога дорослим "Хелпус": 799 138 грн.
Службові витрати: 1 464 948 грн.
Загалом витрат: 15 907 636 грн.

Всього з 2007 надано допомоги, грн.

137 982 258