Діти Запоріжжя лого

Діти на експорт. Чому скандали в інтернатах стали нормою для України

9 червня 2021, 13:55 1133 Автор: Євгенія Корольова focus.ua Дитячі інтернати України - вже давно уособлення безчинств і безправ'я.

Дитячі інтернати України

Дитячі інтернати України - вже давно уособлення безчинств і безправ'я. Вихованців б'ють, ґвалтують, принижують і, як стало відомо нещодавно, вивозять за кордон. Реформа повинна змінити існуючу систему, але реалізують її неохоче.

Зникли безвісти

Три роки тому співробітники апарату уповноваженого Верховної Ради з прав людини вирушили з моніторинговим візитом до Городнянської загальноосвітньої школи-інтернату Чернігівської області. В установі відсутні двоє вихованців випускного класу, які числилися там по документах. Як виявилося, вже кілька років вони перебували у Франції.

"Виїхали вони туди за сприянням благодійного фонду "Білий слон", — розповідає Аксана Філіпішина, представниця омбудсмена щодо забезпечення прав дітей і сім'ї. Дозвіл на вивезення дітей дав тільки керівник установи, жодна соціальна служба або відомство не були в курсі. На консульський облік вихованців також не поставили. За словами директора школи-інтернату, діти виїхали на навчання, однак Філіпішина вважає, що це могло бути таємне усиновлення. Проте, залишається ризик того, що вихованці могли стати жертвами торгівлі людьми.

Розкривщийся прецедент мотивував апарат уповноваженого провести більш ретельний моніторинг по всіх регіонах України. З'ясувалося, що за станом на 2019 рік 104 вихованця інтернатів перебували за кордоном нібито на навчанні.

"Це сироти, за яких відповідає держава, але дозвіл на виїзд за кордон органами опіки та піклування видавалося лише в 23 випадках. Решта виїхали за дозволом тільки керівників інтернатів", — підкреслює Філіпішина.

Після цього уряд зобов'язав опікунів, піклувальників та інших законних представників дітей-сиріт в разі виїзду за кордон на термін понад 90 днів повідомляти про це в соцслужбу і ставити дитину на консульський облік за місцем фактичного перебування.

Інтернатне пекло

Інтернатне пекло

Жахливі новини про долю вихованців українських соцустанов стали практично нормою. У квітні з'явилася інформація про 16-річну дівчинку з Березківської школи-інтернату Миколаївської області, якій примусово зробили аборт. Вагітну дівчину помістили в ізолятор, де співробітники школи змушували її приймати абортивні препарати. За словами колишніх вихованців, це не єдиний випадок в інтернаті, таке відбувалося і раніше.

У 2020 році прогримів скандал, пов'язаний з подіями в будинку дитини в Ізмаїлі: директора установи Віктора Проценко запідозрили в розбещенні трьох вихованок. Правоохоронні органи почали досудове розслідування після того, як в поліцію звернулася медсестра Олена Бірка, що працює в дитбудинку. За її словами, діти п'яти-семи років самі показували їй сліди насильства. Через тиждень після заяви Бірки в поліцію Проценко звільнився. У грудні минулого року Ізмаїльський міськрайонний суд взяв чоловіка під варту, проте Проценко вніс заставу в розмірі 168 тис.грн. У лютому цього року розслідування завершилося, і прокуратура направила до суду обвинувальний акт. Підозрюваному в розбещенні малолітніх загрожує десять років позбавлення волі.

Реформа інтернатів не працює

Чотири роки тому в Україні стартувала реформа деінституціоналізаціі, розрахована до 2026 року. Основна її мета - повернути дітей з інтернатів в біологічні сім'ї або забезпечити їх усиновлення. У тому випадку, коли це неможливо, дитина повинна відправлятися не в дитячий будинок або інтернат, а перебувати в прийомній сім'ї, патронатній сім'ї або дитячому будинку сімейного типу, таке перебування називають сімейними формами виховання.

Як розповідав в коментарі Фокусу Леонід Лебедєв, глава благодійного фонду "Зміни Одне життя - UA", хорошою альтернативою інтернатів можуть стати малі групові будинки, існуючі в Литві і Болгарії. Але за минулий час ситуація з соцустановами в країні практично не змінилася - діти туди надходять, як і раніше. Патронатні сім'ї, на які покладалися надії, в регіонах з'являються рідко, кількість усиновителів з кожним роком зменшується.

З початку 2021 року в Україні повинен був початися мораторій на розміщення дітей до трьох років в будинках дитини (в країні їх налічується 38), однак заборона за фактом так і не почала діяти. За інформацією Аксани Філіпішин, на початок 2021 року в будинках дитини перебувало 2375 дітей, при цьому в 2017 році, коли реформа тільки стартувала, їх було не набагато більше - 2691. За цей час в дев'яти закладах кількість дітей навіть збільшилася.

З початку 2021 року в Україні повинен був початися мораторій на розміщення дітей до трьох років в будинках дитини

"Ось так дореформувалися!" – зіронізувала представниця уповноваженого на засіданні тимчасової слідчої комісії Верховної Ради щодо дотримання прав дітей. Важливо, що у 68% цих дітей є статус сиріт або позбавлених батьківського піклування.

"Виникає питання - чому вони не усиновлені і не під опікою, не перебувають у прийомних сім'ях або дитячих будинках сімейного типу?" — зазначає експерт.

Протягом 2020 року в біологічні сім'ї з будинків дитини повернули 455 дітей, тобто близько 11% від загальної кількості. Однак є регіони, де цей процес відбувався максимально мляво або не відбувався зовсім. У Херсонській області в рідні сім'ї не віддали жодного малюка, в Закарпатській повернули 6%, у Вінницькій - 7%.

Вихованці школи-інтернату для сліпих дітей в їдальні

Залишити як є

Грунтуючись на дані по будинках дитини та в цілому про слабкий процес усиновлення дітей, а також відсутності повноцінної підтримки дитячих будинків сімейного типу, представниця омбудсмена і депутатське міжфракційне об'єднання "За права дітей з особливими освітніми потребами" роблять закономірний висновок, що реформа деінституціоналізаціі в Україні фактично не працює. Однак замість того, щоб подумати, як подолати існуючі проблеми та перезапустити трансформування інтернатної системи в країні, які беруть участь в засіданні тимчасової слідчої комісії щодо дотримання прав дітей депутати пропонують повністю блокувати процес.

"В Україні масово знищуються спеціальні школи, — підкреслив Сушко в одному із своїх інтерв'ю. – У 2017 році була прийнята стратегія реформи деінституціоналізаціі, Всесвітній банк дав кредит $ 300 млн. Кошти кудись поділися, альтернативу [інтернатним закладам] не побудували". По его словам, вся реформа свелась к тому, что теперь массово нарушаются права детей с инвалидностью.

"У них є одна можливість навчатися - в спеціальних школах, які працюють у всьому світі. Але чомусь вирішили, що в Україні їх не повинно бути", — говорит нардеп.

Аксана Філіпішина більш обережно коментує реформу, але, тим не менше, погоджується, що стратегію треба переглянути, скасувавши закладені в ній терміни реалізації.

"Ми вважаємо, що треба максимально віддалятися від цифр, які незрозуміло яким чином були прораховані. Чому заборона, наприклад, визначено саме в такому-то році? Без ґрунтовного аналізу ці цифри викликають сумніви. Тому ми віддаємо перевагу, коли стратегія змінюється на більш оптимальні формулювання і реальні речі", - говорить представниця омбудсмена.

На початок 2021 року в будинках дитини перебувало 2375 дітей

У той же час, експерти, з якими спілкувався Фокус, вважають, що зупиняти реформу не можна. Дар'я Касьянова, голова правління Всеукраїнської мережі за права дитини, зазначає, що зміни в стратегію можуть вносити, але вони не повинні стосуватися виключення з реформи будь-яких типів інтернатів. Якщо говорити про той же мораторій на розміщення дітей в будинках дитини, то він хоч і не запрацював на повну силу, але все ж дозволяє знизити кількість малюків, "заходячих" в соцзаклади. У той же час Касьянова підтверджує, що в Україні повинні провести повноцінний аналіз першого етапу реформи.

"Необхідно оцінити, що взагалі зроблено відповідно до стратегії або, скоріше, що не зроблено і з якої причини", — каже вона.

Фонд «Щаслива дитина» — ефективна допомога тим дітям Запорізької області, які найбільш її потребують

Їм потрібна наша допомога
Кирило Щербаков
Кирило Щербаков

Вади розвитку головного мозку

Допомогти зараз
Лев Устінов
Лев Устінов

Cиндром аутистичного спектру

Допомогти зараз

У 2024 ви допомогли на суму, грн.

4 672 367

Витрати фонду в 2024
65 хворим дітям 1 247 772 грн.
Мед. обладнання: 282 112 грн.
Гуманітарна допомога: 1 125 499 грн.
Дітям з інвалідністю: 1 711 348 грн.
Дитячому экоселу: 45 956 грн.
Сиротам и малозабезпеченим: 247 037 грн.
Допомога дорослим "Хелпус": 697 953 грн.
Службові витрати: 730 785 грн.
Загалом витрат: 6 170 331 грн.

Всього з 2007 надано допомоги, грн.

143 952 432